میزان تیرآهن مورد نیاز برای سازه  

میزان تیرآهن مورد نیاز برای سازه چقدر است؟ میزان تیرآهن مورد نیاز برای ساخت ساختمان به چه عواملی بستگی دارد؟ متداول ترین و رایج ترین سازه در صنعت ساختمان سازی، سازه فلزی می باشد. انتخاب درست هر یک از این ابزارها و همچنین بکارگیری نمودن آنها به عوامل مختلفی همچون وضعیت آب و هوایی آن منطقه، میزان بودجه و ... وابسته است. ناگفته نماند استفاده از سازه های فولادی همچون آهن در بدنه ساختمان، به زمان بسیار کمی نیاز دارد. به همین علت استفاده از این نوع سازه ها رواج بسیار بالایی دارد.

قیمت تیرآهن

قیمت تیرآهن

تیرآهن

تیرآهن ها جهت اجرا نمودن پروژه های ساختمانی به 3 شکل مختلف ( اصلی، فرعی و کلاف) مورد استفاده قرار می گیرند. هر کدام از این نوع تیرآهن ها وظیفه مشخص و ویژگی های متفاوتی دارند. تیرآهن ها در سایزهای مختلف ( 12 تا60 سانتی متر) تولید و عرضه بازار می شوند و بایستی بر اساس میزان مقاومت ساختمان، بهترین سایز تیرآهن را انتخاب کرد. قبل از تعیین نمودن نوع تیرآهن و همچنین تعداد آنها بایستی نوع سازه را مشخص نمایید. بیشتر ساختمان ها به دو شکل مختلف ( اسکلت فلزی و اسکلت بتنی) تولید می شوند. در بین این دو نوع سازه، اسکلت فلزی بالاترین مصرف آهن را دارند. 

محاسبه میزان تیرآهن مورد نیاز برای سازه، در صنعت ساختمان سازی گام بسیار مهمی در مدیریت نمودن هزینه ها می باشد. مخصوصا در سازه های فلزی این موضوع اهمیت بسیار بیشتری دارد. زیرا در ساخت این نوع از سازه ها جهت ساخت ستون و سقف از تیرآهن استفاده می کنند. 

برآورد میزان تیرآهن مورد نیاز برای سازه

میزان تیرآهن مورد نیاز برای سازه، در هر ساختمانی به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. نظر مهندس ناظر،  نوع آهن، نوع سازه و ... همگی در تخمین تعداد این محصول دخالت دارند. ساختمان هایی که اسکلت فلزی می باشند، برای هر مترمکعب از این ساختمان تقریبا 40 تا 70 کیلوگرم آهن نیاز است. در حقیقت انتخاب روش تخمین میزان آهن و همچنین محاسبه تعداد آن به عوامل بسیار مختلفی وابسته است که در متن زیر به طور خلاصه به هریک از انها اشاره می کنیم:

نوع اسکلت ساختمان، نوع و سایز آهن، عملکرد تیرآهن در سازه، تعداد طبقات ساختمان، قیمت آن

نوع اسکلت ساختمان

از عوامل مهم و اصلی جهت محاسبه میزان تیرآهن مورد نیاز برای سازه، نوع اسکلت ساختمان می باشد. همانطور که در متن بالا به ان اشاره نمودیم اسکلت بندی ساختمان به دو دسته کلی ( فلزی و یتنی) تقسیم می شود. اصلی ترین مصالح مورد نیاز برای اسکلت بتنی عبارتند از: شن، ماسه، بتن، انواع میلگرد و بتن است. در حالی که اصلی ترین مصالح جهت اسکلت فلزی انواع مقاطع فولادی همانند تیرآهن می باشد. از جمله مهمترین عوامل تاثیر گذار در انتخاب کردن نوع اسکلت بندی ساختمان میتوان به بودجه در نظر گرفته شده، زمان اجرای پروژه، نقشه ساختمان و شرایط آب و هوایی اشاره کرد. 

تیرآهن ها از جمله مصالح اصلی در اسکلت های فلزی می باشند و به علت بالا بودن این مقطع فولادی، اسکلت های بتنی به صرفه تر می باشند. اما ناگفته نماند پیمانکاران و مهندسان ناظر اسکلت های فلزی را به اسکلت های بتنی ترجیح می دهند. زیرا در این نوع سازه ساختمانی، جهت اجرای پروژه به زمان کمتری نیاز است و هزینه کمتری دارد.

نوع و سایز تیرآهن

اینکه چنه نوع و سایز تیرآهنی را با توجه به کاربرد مورد نیاز ساختمان استفاده نماییم، در میزان تیرآهن مورد نیاز برای سازه، تاثیر دارد. کاربرد هر کدام از تیرآهن های مصرفی به نقشه ساختمان و نظر مهندس ناظر بستگی دارد. به عنوان مثال تیرآهن معمولی و تیرآهن لانه زنبوری سایز پایین در قسمت هایی از سازه که بار فراوانی را تحمل نمی کنند، استفاده می نمایند.
جهت آشنایی با استانداردهای تیرآهن اینجا کلیک کنید.

سایز تیرآهننوع و سایز تیرآهن

عملکرد تیرآهن در سازه

عملکرد تیرآهن در سازه، از جمله پارامترهای مهم دیگر در محاسبه میزان تیرآهن مورد نیاز برای سازه است. تیرآهن ها با توجه میزان باری که تحمل می نمایند و نقشی که در سازه دارند به چند دسته ( کلاف، فرعی و اصلی) تقسیم بندی خواهند شد. ناگفته نماند نوع تیرآهن مصرفی برای هر دسته متفاوت خواهد بود.  واگرا یا همگرا بودن بادبندها، استفاده از سیستم دوگانه و همچنین نوع قاب مورد استفاده از جمله پارامترهای اصلی جهت محاسبه نمودن وزن تیرآهن مصرفی برای ساخت سازه می باشند. 

تعداد طبقات

در سازه های فلزی که تیرآهن عضو اصلی می باشد، یکی از عوامل بسیار مهم در تعیین نمودن میزان تیرآهن مورد نیاز در تعداد طبقات است. به هر میزانی که طبقات یک ساختمان بیشتر باشد، میزان تیرآهن مصرفی افزایش پیدا می کند. به هر اندازه تعداد طبقات ساختمان بیشتر باشد، به تیرآهن بیشتری جهت ساخت سقف، دیوار، ستون نیاز است. 

قیمت تیرآهن

در واقع قیمت روز تیرآهن از جمله پارامترهای بسیار مهم و اساسی جهت تعیین میزان تیرآهن مورد نیاز برای سازه است. برای ساخت یک سازه فلزی که بیشترین مقاطع فولادی آن تیرآهن است. قیمت آن بالاترین سهم را در هزینه ساختمان دارد. به همین علت قیمت این محصول جزو پارامترهای بسیار مهم به شمار می آید و در برآورد هزینه نهایی ساختمان تاثیر فراوانی دارد.

روش محاسبه تعداد تیرآهن برای ساخت ساختمان

همانطور که در متن بالا به آن اشاره نمودیم مهمترین عامل جهت تعیین کردن تعداد تیرآهن مورد نیاز برای ساختمان، نوع ساختمان از لحاظ فلزی یا بتنی بودن می باشد. مازاد بر اینها میزان مقاومت مورد نیاز تاثیر فراوانی در تعداد تیرآهن دارد. به همین علت در ساختمان های مشابه امکان دارد تعداد تیرآهن های استفاده شده با یکدیگر تفاوت داشته باشند. برای این منظور بایستی با توجه به نظر مهندس ناظر و شرایط تعداد نهایی تیرآهن را محاسبه کرد.

محاسبه میزان تیرآهن مورد نیاز برای سازهمحاسبه میزان تیرآهن مورد نیاز برای سازه

نتیجه گیری

اولین مرحله جهت محاسبه میزان تیرآهن مورد نیاز برای سازه، تعیین نوع سازه از لحاظ فلزی یا بتنی بودن می ‌باشد. پارامترهایی دیگر همانند تعداد طبقات ساختمان، قیمت تیرآهن، نوع و سایز تیرآهن، عملکرد تیرآهن در محاسبه میزان مورد نیاز تیرآهن موثر هستند. دانستن وزن این مقطع فولادی در میزان محاسبه آن جهت ساخت ساختمان اهمیت بالایی دارد. امیدواریم تا با مطالعه این مقاله، پاسخ سوال ‌هایتان در زمینه میزان تیرآهن مورد نیاز برای سازه را دریافت نموده باشید.