سطح مقطع میلگرد چیست؟  

سطح مقطع میلگرد چیست؟ در واقع به مساحت قسمت انتهای میلگرد، سطح مقطع میلگرد می گویند. محاسبه سطح مقطع این قطعه فولادی به شما عزیزان کمک شایانی می کند تا با جایگزین نمودن میلگردهای دلخواه و همچنین دستیابی کامل به کل سطح میلگرد در نقشه سازه، ایمنی و الزامات آیین نامه ای را رعایت نمایید. 

همانطور که میدانید میلگردها با قطرها و سایزهای مختلفی تولید می شوند به همین علت سطح مقطع آنها با یکدیگر تفاوت دارد. آگاهی از سطح مقطع این قطعه فولادی از این نظر  بسیار حائز اهمیت می باشد که میزان وزنی را که هر میلگرد تحمل می نماید به وزن آن وابسته است. ناگفته نماند میزان مقاومت سازه، به میزان وزنی که میلگردها تحمل می نمایند، وابسته می باشد. 

برخی اوقات به علت برخی از مشکلاتی همچون کمبود میلگرد، قیمت بالای میلگرد آن، نبودن سایز مورد نظر از کارخانه و ... تهیه سایز مورد نظر میلگرد ممکن نباشد. از آنجایی که رعایت مساحت مقطع میلگرد بر اساس مقررات ملی ساختمان در نقشه سازه الزامی می باشد به راحتی می توان با جایگزین نمودن میلگردهایی با سایز مختلف، به مساحت سطح مقطع مورد نظر رسید. 

جهت مشاهده قیمت انواع میلگرد میتوانید اینجاکلیک کنید.

معادل ‌سازی مساحت میلگرد

معادل ‌سازی مساحت میلگرد

دلیل استفاده از میلگرد چیست؟

در واقع اصلی ترین دلیل استفاده از میلگردها در بتن، افزایش مقاومت بیشتر بتن و در نهایت افزایش مقاومت سازه می باشد. همانطور که میدانید بتن به تنهایی بارهایی وارد شده به ساختمان را نمی تواند تحمل نمی کند. جهت رفع این مشکل و افزایش مقاومت کششی ساختمان، از میلگردها استفاده می کنند. 

جهت محاسبه سطح مقطع میلگرد یا به عبارت دیگر وزن میلگرد بایستی از روش‌ ها و فرمول‌ های گوناگونی استفاده کرد. همانطور که میدانید مقاومت ساختمان به مقاومت و همچنین سطح مقطع میلگرد وابسته است، مهندسان و معماران بایستی از نحوه محاسبه سطح مقطع میلگرد و وزن آن اطلاع داشته باشند. بایستی میلگردی را انتخاب نمایند تا در مقابل زلزله و ... استحکام سازه را تامین نماید. به هر اندازه که وزن میلگرد بیشتر باشد، میلگرد از کیفیت بالاتری برخوردار می باشد و فشار بیشتری را می تواند تحمل کند. 

همانطور که در متن بالا به آن اشاره نمودیم محاسبه سطح مقطع میلگرد به شما عزیزان کمک می کند تا برخی دیگر از پارامترهای مربوط به این محصول را ( همانند وزن ) به دست آوریم. سطح مقطع میلگرد سطح دایره ای شکل آن می باشد و با برش دادن این قطعه آن را می بینیم. بنابراین جهت محاسبه سطح مقطع میلگرد لازم است مساحت دایره را حساب کنید. برای این کار بایستی قطر آن را داشته باشیم.

سطح مقطع میلگرد

سطح مقطع میلگرد چیست؟

سطح مقطع میلگرد چگونه محاسبه میشود؟

جهت محاسبه مساحت سطح مقطع این قطعه می توانید از فرمول محاسبه مساحت دایره استفاده نمایید. قبل از هر چیزی بایستی شعاع دایره را به توان 2 کنید و عدد به دست آمده را در عدد 14/3 ( عدد پی) ضرب نمایید. به عنوان مثال جهت محاسبه سطح مقطع میلگرد 18، بایستی در ابتدا عدد 18 ( قطر یا سایز میلگرد) را بر عدد 2 تقسیم نمایید و به آن را به توان 2 برسانید و در نهایت در عدد پی ضرب کنید. 

نکته قابل توجهی که در رابطه با این موضوع لازم است بدانید، جهت استفاده نمودن از این فرمول بایستی سایز میلگرد را دقیق بدانید.

سطح مقطع میلگرد

سطح مقطع میلگرد

جدول سطح مقطع انواع میلگرد

یکی از راحت ترین روش ها جهت محاسبه سطح مقطع میلگرد، مراجعه نمودن به جدول اشتال میلگرد می باشد. جالب است بدانید که جدول سطح مقطع میلگرد، استخراج شده از جدول اشتال می باشد. با کمک این جدول می توانید با دقت بسیار بالایی معادل سازی مساحت میلگردرا انجام دهید. جدول اشتال به عنوان یک راهنمای کامل برای مهندسان سازه است و اطلاعاتی جامع و کاملی همانند وزن واحد طول، گشتاور مقاوم، سطح مقطع، شعاع ژیراسیون و ... در مورد مقاطع فولادی گوناگون بسیار پرکاربرد در صنعت ساختمان را در خود جای داده است. 

در جدول زیر اطلاعات جامعی مربوط به وزن واحد طول (G )، سطح مقطع ( A)، گشتاور مقاوم ( W)، ممان اینرسی ( I)، محیط ( P) سایزهای پرکاربرد میلگرد در ایران را مشاهده نمایید.

d          A          G          P          I           W
۶         ۰.۲۸۳  ۰.۲۲۲    ۱.۸۸۵    ۰.۰۰۶۴     ۰.۰۲۱
۸        ۰.۵۰۳   ۰.۳۹۵   ۲.۵۱۳    ۰.۰۲۰۱      ۰.۰۵۰
۱۰        ۰.۷۸۵  ۰.۶۱۷    ۳.۱۴۲    ۰.۰۴۹۱      ۰.۰۹۸
۱۲        ۱.۱۳     ۰.۸۸۸   ۳.۷۷۰   ۰.۱۰۱۸      ۰.۱۷۰
۱۴        ۱.۵۴     ۱.۲۱     ۴.۳۹۸   ۰.۱۸۸۶     ۰.۲۶۹
۱۶         ۲.۰۱     ۱.۵۸    ۵.۰۲۷   ۰.۳۲۱۷     ۰.۴۰۲
۱۸        ۲.۵۴     ۲.۰۰    ۵.۶۵۵  ۰.۵۱۵۳    ۰.۵۷۳
۲۰        ۳.۱۴     ۲.۴۷    ۶.۲۸۳  ۰.۷۸۵۴   ۰.۷۸۵
۲۲        ۳.۸۰    ۱.۹۸     ۶.۹۱۲    ۱.۱۴۹۹    ۱.۰۵۰
۲۴        ۴.۵۲    ۳.۵۵    ۷.۵۴۰  ۱.۶۲۸۶   ۱.۳۶۰
۲۵        ۴.۹۱     ۳.۸۵    ۷.۸۵۴  ۱.۹۱۷۵   ۱.۵۳۰
۲۶        ۵.۳۱     ۴.۱۷     ۸.۱۶۸   ۲.۲۴۳۲  ۱.۷۳۰
۲۸        ۶.۱۶     ۴.۸۳     ۸.۷۹۶  ۳.۰۱۷۲   ۲.۱۶۰
۳۰        ۷.۰۷    ۵.۵۵     ۹.۴۲۵   ۳.۹۷۶۱  ۲.۶۵۰
۳۲        ۸.۰۴    ۶.۳۱      ۱۰.۰۵۳ ۵.۱۴۷۲   ۳.۲۲۰

معادل سازی سطح مقطع میلگرد به چه صورت است؟

قطر میلگردهایی که در ساختمان قرار است استفاده شوند، قبل از شروع کار در محاسبات مشخص خواهند شد. از آنجایی هر سایز میلگرد، طول اورلپ و طول مهاری مخصوص به خودش را دارد و همچنین تنش تسلیمی متفاوتی دارد. در نتیجه جایگزین نمودن میلگردها با همدیگر نیاز به محاسبات بسیار مشخصی دارد و همین امر به اجازه مهندس طراح نیاز دارد.

محاسبه نمودن سطح مقطع معادل میلگرد

از فرمول زیر می توان جهت محاسبه سطح مقطع میلگرد استفاده نمود:

  • سطح مقطع میلگرد معادل در نقشه ساختمان= تعداد میلگردها در نقشه * سطح مقطع میلگرد در نقشه

سخن پایانی

محاسبه سطح مقطع میلگرد جزو پارامترهای بسیار مهم میلگرد به شمار می ‌آید. دانستن سطح مقطع این قطعه در محاسبه کردن وزن آنها به ما کمک شایانی می ‌کند.  با دانستن وزن این قطعه و همچنین مقدار باری که می ‌تواند میلگرد محاسبه کند، به راحتی می ‌توانید میزان  میلگرد مورد نیاز را جهت سازه  محاسبه نمایید. 

چنانچه شما خریداران عزیز بخواهید که مطابق با نقشه سازه و همچنین سطح مقطع میلگردهای قید شده در آن، اقدام به خرید نمودن این قطعه فولادی کنید، بایستی از قیمت آهن اطلاع داشته باشید تا بتوانید هزینه موردنیاز را جهت تامین این قطعه در پروژه تخمین بزنید. شما خریداران  گرامی می توانید جهت مشاهده قیمت میلگرد و دیگر مقاطع فولادی به سایت تله آهن مراجعه کنید. اطلاع دقیق از قیمت و ثبت سفارش، از طریق تماس با کارشناسان فروش امکان‌ پذیر می باشد.