تیرچه چیست؟

بیشترین کاربردهای تیرچه؟ بهترین مرکز جهت خرید این محصول چه سایتی است؟ قیمت این محصول به چه چیزی بستگی دارد؟ جهت پاسخ به این سوالات ما را تا پایان این مطلب مفید همراهی نمایید تا شما عزیزان را بیشتر با این محصول کاربردی آشنا نماییم.

تیرچه یا به عبارت دیگر Joist قطعه ای پیش ساخته ای است که به دلیل تحمل بار در قسمت های گوناگون بناها و ساختمان  ها ( همچون کف ها و سقف ) مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول به صورت افقی در بین دیوارها، ستون ها یا تیرهای ساختمان قرار می گیرد. همانطور که میدانید این محصولات از دیرباز در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار گرفته اند و از جنس های مختلفی همچون فولاد، بتن و چوب ساخته می شود. هر کدام از این جنس محصولات مزایا و کاربردهای مخصوص به خود را دارند. 

انواع تیرچه ها و کاربردهای هر کدام از آنها

تیرچه ها همانند سایر محصولات ساختمانی، انواع زیادی دارند. هر کدام از آنها ویژگی ها و کاربردهای مخصوص به خود را خواهند داشت. بیشترین موادی که در ساخت این محصول استفاده می شوند فلز و بتن می باشد. به همین علت این محصول را میتوان به چند دسته مختلف تقسیم کرد. انواع آنها: کرومیت، سفالی، صنعتی، نیازیت. در متن زیر به طور خلاصه به توضیح و کاربرد هر کدام از آنها می پردازیم.

تیرچه کرومیت

تیرچه فلزی یا به عبارت دیگر کرومیت، یکی از انواع تیرچه ها می باشد. جهت ساخت این نوع محصول از نبشی و ورق های فولادی استفاده می کنند. در ساخت این محصول برخلاف محصولات بتنی، به جای بتن و دو میلگرد، از ورق های فولادی در بال پایینی استفاده می کنند. ناگفته نماند از نبشی به جای میلگرد استفاده می کنند. 

اگر از نزدیک به این مدل نگاه کنید، از نظر شکل ظاهری به 3 قسمت فوقانی، میانی و تحتانی تقسیم می شود. در قسمت فوقانی یک ورق نبشی و در قسمت تحتانی یا پایینی ورق فولادی قرار دارد و به وسیله میلگردها به همدیگر وصل شده اند و با توجه به ساختاری که دارند، در صنعت ساختمان سازی به وفور از آنها استفاده می کنند. تیرچه کرومیت ها یه دلیل ایستا بودن، به شمع بندی نیاز ندارند و در نهایت به مراحل اجرای پروژه سرعت زیادی می بخشند.

تیرچه های فلزی از استحکام بسیار بالایی برخوردار می باشند، به همین علت در ساختمان های با اسکلت فلزی و در ساخت سقف های تیرچه کرومیت میتوان آنها را استفاده کرد. 

تیرچه کرومیت

تیرچه کرومیت

تیرچه سفالی

ممکن است در همان نگاه اول از لحاظ ظاهری تیرچه بتنی و سفالی شبیه هم باشند. در  حالی که بین این دو نوع تیرچه تفاوت های اساسی وجود دارد.

در تیرچه های سفالی، میلگردها در قالب سفالی خود قرار خواهند گرفت و در نهایت بتن ریزی انجام می گیرد. اما نمیتوان شباهت های میان این دو نوع محصول را نادیده گرفت. خصوصا از لحاظ ساختار و کارایی تقریبا همانند هم می باشند. این نوع محصول از 2 یا 3 آرماتور تحتانی و یک آرماتور فوقانی ساخته شده است. این آرماتورها به وسیله میلگردهایی خم شده به هم متصل شده اند. تیرچه های سفالی در بین مهندسان و افراد رواج بسیار زیادی دارند. زیرا در ساخت این محصول، از سفال ( وزن کمی دارد) استفاده نموده اند و مازاد بر اینها قیمت کمتری دارد. اما این روزها با ورود استانداردهای جدید در صنعت ساختمان سازی، استفاده از این نوع محصول ممنوع شد. زیرا نمی توان از کیفیت سفال آنها اطمینان نمود. تیرچه های سفالی همانند تیرچه بلوک در سقف تیرچه بلوک مورد استفاده قرار می گیرند. 

تیرچه سفالی

تیرچه سفالی

تیرچه صنعتی

تیرچه های صنعتی از لحاظ ساختاری تفاوت بسیار زیادی با دیگر محصولات دارد. زیرا در ساخت آنها، خرپایی آن به وسیله جوشکاری نقطه ای ساخته می شود. به همین علت ظاهر و ساختار آنها هیچ انحنایی ندارد و دیگر اجزای آن به وسیله لولا به همدیگر وصل می شوند. 

مازاد بر اینها جهت تولید این محصول از بتن و فولاد استفاده می کنند. همین امر به نوبه خود موجب افزایش استحکام و مقاومت انها شده است. 

این مدل از محصول به علت مزایای بسیار فراوانی همچون ( کیفیت بالا، مقاومت زیاد، عدم نقص و ...) که دارند جهت ساخت سقف از آنها استفاده می کنند، تا علاوه بر افزایش مقاومت سازه، در هزینه های ساخت و ساز صرفه جویی گردد.

تیرچه صنعتیتیرچه صنعتی

تیرچه نیازیت

این نوع تیرچه ها همانند کرومیت در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع محصولات از ویژگی های خاصی برخوردار می باشند. این مدل توانایی این را دارد که وزن سقف سازه را قبل محکم شدن بتن، تحمل کند و در هنگام ساخت، تیرهای به شکل t ایجاد می کند.

یکی از ویژگی های خاص آنها، حذف بتن جان است. همین امر سبب کاهش 40 درصدی مصرف بتن شده است. مازاد بر اینها جهت استفاده از این مدل،  نیازی به بتن ریزی و شمع بندی در طبقات نیست.

با توجه به ویژگی های خاص این مدل دارد، از این محصول در مکان هایی با دهانه های نامنظم یا دهانه های بلند به راحتی میتوان استفاده کرد.

تیرچه نیازیتتیرچه نیازیت

خرید انواع تیرچه

جهت خرید و انتخاب بهترین محصولات فولادی با کیفیت بالا و قیمت های مناسب بهتر است که از مهندسان خبره در حوزه ساخت و ساز راهنمایی کامل بخواهید. ناگفته نماند جهت خرید محصولات فولادی با کیفیت بهتر است از مجموعه های تولید کننده معتبر و مطمئن این کار را انجام دهید، تا بدون هیچ واسطه ای با بهترین قیمت ها و کیفیت، خرید کنید. در ساخت این محصول از قطعاتی همچون سیمان، میلگرد، آهن آلات و بتن استفاده می کنند. ناودانی و همچنین تیرچه از جمله محصولاتی می باشند که تقریبا روند قیمتی ثابتی دارند و در قیاس با سایر محصولات کمتر دچار نوسانات شدید قیمتی خواهند شد. جهت استعلام قیمت با ما در تماس باشید و از مشاوره ما به طور رایگان بهره مند شوید. 

در هنگام استعلام قیمت این محصول مواردی همچون سایز میلگرد تقویتی، طول محصول، ضخامت میلگرد پایین و بالا و … را در نظر  بگیرید. جهت استعلام قیمت با کارشناس حرفه ای ما در مجموعه تله آهن تماس حاصل نمایید و یا اینجا کلیک کنید. وب سایت ما به نشانی www.teleahan.com می باشد.