انواع استانداردهای تیرآهن  

انواع استانداردهای تیرآهن کدامند؟ انواع تیرآهن ها کدامند؟ تیرآهن جزو اصلی ترین پروفیل‌ های ساختمانی به حساب می آید. این مقطع فولادی در پروژه‌ های گوناگونی همانند ساخت و ساز به وفور از آن استفاده می‌ کنند. شرکتBethehem، برای اولین بار  تیرآهن را تولید نمود و به راحتی توانست جایگاه ویژه ای در ساخت و ساز همانند پل سازی و ... ایفا کند. تیرآهن ها نیز مانند سایر مواد و مصالح دارای انواع مختلفی هستند و در ساخت و طراحی آن ها استانداردهای مختلفی رعایت می گردد.

انواع استانداردهای تیرآهن موجود در بازار عبارتند از: تیرآهن IPE (استاندارد اروپا و ایران)، تیرآهن INP (استاندارد چین و روسیه)، تیرآهن IPB (بال پهن) و تیرآهن لانه زنبوری CPE.

استانداردهای تیرآهن

استانداردهای تیرآهن

آشنایی با انواع تیرآهن

تیرآهن IPE

بیشتر محصولاتی که تولید کشور ایران و کشورهای اروپایی می باشند، دارای استاندارد IPE هستند. اصلی ترین مشخصه تیرآهن IPE، ضخامت بال‌ های تیرآهن در ابتدا و انتها یکنواخت است. تیرآهن های وارداتی این نوع تیرآهن از کشورهایی همانند اسپانیا، کره، لهستان، آلمان، کره و ... وارد خواهند شد. تیرآهن هایی دارای استاندارد IPE که در بازار هستند، از کشورهایی چین و روسیه وارد شده اند. 

وزن تیرآهن IPE بر اساس ضخامت بال و همچنین جان آن تعیین می گردد.

تیرآهن INP

تقریبا محصولات کشور روسیه و چین براساس استانداردهای تیرآهن INP ساخته می شوند. از مشخصات تیرآهن INP، می توان به نازکی بال های آن در قیمت ابتدا و در نهایت ضخیم شدن تدریجی در انتهای آن اشاره نمود. ظاهر تیرآهن های INP دارای شیب ملایم در قسمت ضخامت بال های آن می باشد. تمامی تیرآهن هایی که در بازار هستند از کشورهای مختلف وارد می گردند و دارای استانداردهای تیرآهن INP و  IPE هستند. 

بیشتر خریداران در تشخیص استانداردهای تیرآهن دچار مشکل می شوند و پیش آمده است که بعد تخلیه تیرآهن در محل ساخت، متوجه نوع استانداردهای تیرآهن شده باشند. در صورتی که نقشه ساخت مسکن بر اساس تیرآهن IPE می باشد، و تیرآهن INP استفاده گردیده است. در نتیجه، سرمایه گذاران در این زمینه دچار ضرر و زیان فراوانی می گردند.

در حالی که نقشه ها با توجه به استانداردهای تیرآهن INP طراحی شوند، امکان این اشتباه بازهم وجود دارد. تیرآهن  ذوب آهن اصفهان از تیرآهن های با کیفیت در داخل کشور ایران می باشد. مشخصه بارز  تیرآهن INP، دارای آرم ESCO می باشد و در یک قسمت تیرآهن INP درج می گردد. آرم ESCO، بر روی تیرآهن به فاصله هر دو متر، حک شده است.

انواع تیرآهن

انواع تیرآهن

تیرآهن هاش یا IPB

تیرآهن استاندارد IPB تحت عناوین تیر عریض، بال پهن با به عبارت دیگر تیرآهن H نامیده می شود. در تیرآهن بال پهن، طول بال های آن در قیاس با تیرآهن IPE بسیار بیشتر است. علامت V که بعد از نام این تیرآهن های H آورده خواهد، به معنای تیرآهن سنگین است. ناگفته نماند علامت L بر روی تیرآهن نشان دهنده تیرآهن سبک است. 

تیرآهن لانه زنبوری یا CPE

در طول تیرآهن لانه زنبوری فضاهایی تو خالی وجود دارد که همانند لانه زنبور می باشد. علت نام گذاری این نوع تیرآهن را می توان به شکل تیرآهن بعد از بریدن و همچنین جوش دادن آن دانست. هدف اصلی از انجام دادن این کار این می باشد که تیرآهن لنگر خمشی بسیار بزرگتری را در قیاس با تیر نورد شده تحمل نماید‌. هنگامی که روی تیرآهن این عمل انجام می گیرد، ارتفاع تیرآهن افزایش پیدا می کند و در نهایت ممان اینرسی مقطع به نوبه خود افزایش پیدا می‌کند‌. با انجام دادن این کار، ارتفاع پروفیل از ۱۸ سانتی متر به ۲۷ سانتی متر افزایش پیدا خواهد کرد‌. در تهیه این نوع تیرآهن ارتفاع تیرآهن ساخته شده حدودا ۱.۵ برابر تیر اولیه می باشد.


جدول استانداردهای تیرآهن

شماره   استاندارد
محصول
محصول
1
13779
تیرآهن های گرم نور دیده با بال های پهن موازی و سنگین
1390
2
13781
تیرآهن های گرم نوردیده با بال های پهن موازی و سبک
1390
3
14484
تیرآهن های گرم نور دیده با بال پهن موازی با وزن متوسط
1390
4
16348
تیرآهن های گرم نور دیده با نیمه سبک بال و نیم پهن موازی
1391
5
1791
تیرآهن های گرم نور دیده با بال نیم پهن و موازی
1394
6
3277
تیرآهن های گرم نور دیده با بال باریک و شیب دار
1394

جدول استانداردهای تیرآهن

علائم اختصاری تیرآهن کارخانه های مختلف

توصیه ما به شما خریداران عزیز این است که بعد از تحویل نمودن بار تیرآهن لازم  است که علامت اختصاری که بر روی تیراهن حک شده است با دقت چک کنید. در حقیقت هر کدام از برندهای تیرآهن برای خود دارای علامت اختصاری مخصوصی می باشند و آن را روی تیرآهن حک می‌ نمایند. در جدول زیر توصیه ما به شما این است که پس از تحویل بار تیراهن حتماً لازم است که علامت اختصاری حک شده روی تیرآهن را با دقت چک نمایید. هر یک از برندهای گوناگون تیرآهن برای خود دارای علامت اختصاری مخصوص می باشند. در جدول زیر علامت های اختصاری تیرآهن های کارخانه های گوناگون آورده شده است.برای آشنایی با علائم اختصاری روی تیرآهن میتوانید اینجا کلیک کنید.

علامتهای اختصاری تیرآهن کارخانه های مختلف

ردیف
نام کارخانه
1
ذوب   آهن اصفهان
ESCO
2
مجتمع   فولاد ظفر بناب
ZN
3
جهان   فولاد غرب
SFJ
4
مجتمع   فولاد صنعت بناب- شاهین بناب
BS
5
فولاد   احرامیان یزد
YRM
6
کارخانه   فولاد البرز ایرانیان. فایکو
FAICO
7
شرکت   نورد آریان فولاد بوئین زهرا
AS JU – AS

تفاوت تیرآهن ipe و inp

مهمترین و اصلی ترین تفاوت ipe و inp بال های آنها می باشد. تیرآهن هایipe و تیرآهن های inp به ارتفاع 80 تا 600 میلیمتر تولید می شوند. تیرآهن های IPB طبق استاندارد اروپا ساخته می شوند و ضخامت بال های آن ثابت می باشد. این نوع تیرآهن ها استاندارد و معمولی هستند. این نوع تیرآهن در بازار از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار می باشند. در حالی که تیرآهن های INP ضخامت بال های آن با فاصله از جان، کاهش پیدا می کند. شکل این تیرآهن به صورت I می باشد. یکی از مشخصه های بارز این نوع تیرآهن این است که در ابتدا بال های آن نازک بوده و در قسمت انتهای آن بال هایش ضخیم می شود. بیشتر محصولات کشور روسیه و چین از این استاندارد پیروی می کنند.

انواع تیرآهن