داربست چیست؟

داربست چیست؟ انواع داربستها کدامند؟ جهت خرید و استعلام قیمت روز لوله داربستی به چه سایتی مراجعه کنیم؟ در یک تعریف یا بیان ساده در پاسخ به  این سوال که داریست چیست میتوان گفت داربست یک سازه موقتی جهت پشتیبانی از ساختار اصلی می باشد. همانطور که میدانید کارگران ساختمانی از این سازه به عنوان سکو جهت کار ساخت و ساز استفاده می کنند. در حقیقت انواع داربست با توجه به نوع فعالیت ساختمانی و سازه متفاوت می باشد. به طور کلی این سازه از فولاد، چوب و آهن ساخته می شود.

انواع داربست

انواع داربست

انواع داربست ها کدامند؟

انواع داربست ها در صنعت ساخت و ساز عبارتند از: داربست منفرد یا داربست تک، داربست دوبل، داربست معلق، داربست تثبیت شده، داربست بورد، داربست دروازه ای یا کنسول، داربست فلزی.

داربست تک: این نوع داربست یکی از کاربردی ترین و در عین حال مناسب ترین انواع داربست می باشد. این نوع از داربست ها بیشتر در بناهای آجری و سنگی استفاده می شود.

داربست دوبل

داربست نوع دوبل: یکی از رایج ترین انواع داربست، داربست دوبل می باشد. این نوع داربست در بناهای سنگی بیشتر استفاده می شود. برای این کار چون امکان حفره بر روی دیوارهای سنگی بسیار سخت است، این نوع داربست از دو ردیف داربست ساخته شده و استحکام بالایی برخوردار است.

داربست کنسول

داربست کنسول: داربست کنسول به وسیله تعداد زیادی از سوزن هایی که در دیوار فرو رفته اند، پشتیبانی می شوند. در هنگام استفاده از داربست دروازه ای بایستی احتیاط کرد. 

انواع داربست از لحاظ کارکرد

انواع داربست از لحاظ کارکرد

داربست نوع معلق

داربست نوع معلق: یکی دیگر از انواع داربست های قابل حمل، داربست نوع بورد می باشد. در حقیقت این نوع داربست بستر بسیار مناسبی برای کارگران است که بر روی آن مشغول به کار شوند. این نوع داربست به وسیله تیرهای عمودی و افقی پشتیبانی می شود. به راحتی میتوان ارتفاع داربست نوع بورد را تغییر داد. از این داربست بیشتر در فضاهای داخلی به علت اندازه بسیار کوچک و متحرک بودن استفاده می کنند. 

داربست فلزی

داربست های فلزی به وسیله لوله های فلزی ساخته می شوند. این نوع داربست ها به وسیله متصل کننده های فولادی یا کوپلرها به همدیگر جفت می شوند. از جمله مزیت های داربست های فلزی، به سادگی باز و بسته می شوند، ماندگاری بالایی در برابر آتش دارند و استحکام بسیار بالایی برخوردار می باشند. با وجود اینکه این نوع داربست از قیمت بالایی برخوردار می باشد، اما به دلیل ایمنی خوبی که دارد، جزو پرکاربردترین و پرطرفدارترین انواع داربست فلزی می باشد. 

داربست تثبیت شده

داربست های تثبیت شده از فلز و فولاد ساخته می شوند. این نوع از داربست ها از قاب ها و کوپلرهای خاص به یکدیگر متصل خواهند شد. برخی از ویژگی های این نوع داربست، سادگی در اتصالآنها و در در دسترس بودن آنها می باشد. داربست های تثبیت شده به گونه ای طراحی و ساخته شده اند که میتوان ارتفاع آنها را تنظیم کرد.  زمانی که ارتفاع بسیار زیادی وجود داشته باشد، از تیرهای شیب دار محکم جهت استحکام آن استفاده می نمایند.

لوله داربست

لوله هایی که از آنها برای داربست استفاده می کنند، از یک استاندارد خاص و مشخصی پیروی می نمایند. این لوله ها با توجه به اینکه چه ضخامتی دارند در دو نوع ( سنگین و سبک) تولید و عرضه بازار می شوند. در واقع جنس لوله های داربستی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. معمولا از لوله های صنعتی برای لوله داربستی استفاده می کنند. شایان ذکر است بدانید که لوله های صنعتی داربستی از جنس فولاد بدون درز، درزدار یا گالوانیزه می باشد. 

لوله های داربستی در ضخامت های 4، 3، 5/2 و 2 میلی متر و در انواع داربست سنگین و سبک تولید خواهند شد. پرکاربردترین سایز لوله های داربستی، 2/11 اینچ می باشد. اصلی ترین دلیل استفاده از این لوله ها این است که وزن زیادی را تحمل می کنند. بهتر است بدانید که لوله های داربستی بایستی بسیار مقاوم باشند. ساخت این لوله ها به مهارت بسیار فراوانی نیاز دارد. 

انواع داربست از لحاظ کارکرد

انواع داربست ها با توجه به کاربردی که دارند در 3 دسته کلی تقسیم بندی خواهند شد.

داربست های مثلثی، داربست ستاره ای یا چکشی، داربست چکشی کاسه ای. در متن زیر به طور خلاصه به هر کدام از آنها می پردازیم.

داربست مثلثی 

یکی از انواع داربست ساختمانی، داربست مثلثی می باشد. این نوع داربست از فریم های مثلثی و با ابعاد بسیار مشخصی تشکیل شده است. داربست های مثلثی در قالب نر و ماده به آسانی به یکدیگر متصل خواهند شد. این نوع داربست ساختمانی را میتوان در ارتفاعات گوناگون نصب کرد. برخی از مزایای داربست مثلثی عبارتند از: سرعت بالا در اجرای داربست مثلثی و سهولت کار با آن است. اجرای داربست مثلثی به کارگر ماهر نیاز نخواهد داشت.

لوله داربست

لوله داربست

داربست ستاره ای یا چکشی

یکی دیگر از انواع داربست، داربست ستاره ای است. جهت اتصال این داربست و همچنین جدا کردن قطعات آن از همدیگر از ضربات چکش استفاده می کنند. به جای پیچ و مهره در داربست چکشی از  مهارهای افقی و پایه های عمودی استفاده می کنند. از این نوع داربست میتوان در هر ارتفاعی و با هر نوع سازه ای استفاده کرد. به هر اندازه که ارتفاع سازه بیشتر باشد، از پایه های عمودی و میله های بیشتری استفاده می شود. بیشترین کاربرد داربست چکشی، در نمای ساختمانی می باشد. یکی از مهمترین و اصلی ترین مزایای داربست ستاره ای، حمل سریع و در عین حال آسان آن می باشد.

داربست چکشی کاسه ای

داربست چکشی کاسه ای شباهت بسیار فراوانی به داربست چکشی دارد. داربست چکشی کاسه ای از مهارهای افقی و پایه های قائم تشکیل شده است. برخی از مزایای داربست چکشی کاسه ای: عدم نیاز به کارگر ماهر، سهولت در باز و بسته شدن، سهولت در حمل و ... می باشند.

خرید انواع داربست

سایت تله آهن یکی از بهترین و معتبرترین مراکز جهت استعلام قیمت و خرید انواع تیرآهن، انواع لوله داربستی و ... می باشد. جهت استعلام قیمت روز و خرید انواع لوله داربستی می توانید به وب سایت ما به نشانی www.teleahan.com مراجعه نمایید.