علامت اختصاری روی میلگرد  

علائم اختصاری روی میلگرد، شامل اعداد و حروف انگلیسی می باشند و بیانگر روش تولید، کارخانه سازنده، قطر و  میلگرد و اندازه آج هستند. از آنجایی که این اعداد و حروف روی میلگرد به عنوان شناسنامه میلگرد به حساب می آیند، شناخت آنها امری بسیار مهم است. افزایش فراوان کارخانه های تولید فولاد و همچنین محصولات تقلبی موجود در بازار منجر به سردرگمی خریداران این مقطع فولادی شده است. وجود این مشکل موجب شد تا کارخانه های معتبر و مهم جهت شناسایی بهتر محصولاتشان از علامت های حک شده که بر روی محصولاتشان وجود دارد، استفاده نمایند.

استفاده از میلگردهای با کیفیت تا حد فراوانی از بروز خسارت ها ممانعت می کند. مقاومت قطعات فولادی در برابر نیروهای کششی و خمشی موجود در ساختمان، به نحوه تولید مقطع ارتباط دارد. بیشتر میلگردهای تولیدی کشور، همراه با کارت مشخصات محصول عرضه خواهند شد. در کارت مشخصات محصول اطلاعات کاملی همچون فرایند تولید محصول، ترکیب شیمیایی و ... ثبت گردیده است. گاهی اوقات ممکن است که محصول مورد نظر کارت شناسایی نداشته باشد و علائم اختصاری که بر روی میلگرد حک شده، به عنوان راهنما عمل خواهد کرد. جهت اطلاعات دقیق و کامل از استعلام قیمت و خرید انواع میلگرد می توانید اینجاکلیک کنید.

معنی حروف حک شده بر روی میلگرد

برخی از کارخانه های تولید میلگرد همانند البرز تاکستان، پرند، فولاد ایزدخواست علائم اختصاری بر روی آنها حک نشده است. بهترین راه جهت تشخیص اصل بودن میلگرد این کارخانه ها، خرید از مراکز معتبر همچون تله آهن است. جدول زیر حروف مشخص کننده سایز آج میلگرد است و قبل از آخرین حرف درج شده بر روی میلگرد، حروف مشخصه آج میلگرد قرار می گیرد.

نوع میلگرد
حروف انگلیسی
سایز آج
استاندارد روسی
میلگرد آجدار مارپیچ
J
آج 340
A2
L
آج 350

میلگرد آجدار جناغی
C
آج 400
A3
H
آج 420

میلگرد آجدار مرکب
S
آج 500
A4
F
آج 520

جدول زیر نشان دهنده حرف آخر درج شده بر روی میلگرد است که نشان از فرایند تولید میلگرد می باشد.

حرف انگلیسی
فرایند تولید
T
به روش ترمکس تولید شده ( خنک کاری)
U
به روش آلیاژ سازی تولید می شود
A
به روش غیر خنک کاری و همچنین برگشت غیر کنترل تولید می شود


علائم اختصاری روی میلگرد کارخانه های مختلف

در متن بالا به دو حروف مربوط به روش تولید و نوع آج اشاره نمودیم. آخرین حروف مندرج شده روی میلگرد هستند. در ابتدا حرف مشخص کننده نوع آج می باشد و بعد از آن روش تولید درج خواهد شد.

در این بخش از مطلب قصد داریم بدانیم که علائم اختصاری روی میلگرد چگونه خوانده خواهد شد. در ابتدا و از قسمت چپ، تعدادی حروف وجود دارند که بیانگر مخفف اسم کارخانه تولید کننده آن می باشد. به عنوان مثال علامت میلگرد فولاد البرز ایرانیان به صورت FAICO می باشد. بعد از حروفی که مربوط به نام کارخانه سازنده است، ابتدا حرف اختصاری که مربوط به سایز آج است و در نهایت حرف اختصاری که مربوط به نحوه تولید میلگرد می باشد، درج شده است.

علائم اختصاری روی میلگرد

علائم اختصاری روی میلگرد

میلگرد ذوب آهن اصفهان

ذوب آهن اصفهان یکی از بزرگترین تولیدکننده های میلگرد ایران می باشد. بر روی بدنه میلگردهای این کارخانه بزرگ علامت ESCO CU درج شده است. این علامت اختصاری نشان از نوع آجدار جناغی با آج 400 و به روش آلیاژسازی تولید می گردد.

علائم اختصاری روی میلگرد ذوب آهن اصفهان

علائم اختصاری روی میلگرد ذوب آهن اصفهان

میلگرد نیشابور

میلگرد نیشابو یا به عبارت دیگر میلگرد خراسان به علت اینکه کارخانه سازنده آن در شهر نیشابور می باشد، به میلگرد نیشابور شناخته شده است. علامت اختصاری بر روی میلگرد نیشابور KSC CO است و سایز آن 20 می باشد. میلگرد نیشابور از نوع آجدار جناغی و با آج 400 و به روش خنک کاری یا ترمکس تولید می شود.

علائم اختصاری روی میلگرد نیشابور

میلگرد میانه

در حقیقت میلگرد میانه جزو تولیدات کارخانه فولاد آذربایجان می باشد و علامت اختصاری آن به شکل FF می باشد که به سمت یکدیگر قرار دارند. این نوع میلگرد از نوع آجدار جناغی با آج 400 و با فرایند ترمکس و همچنین خنک کاری تولید گردیده است. سایز میلگرد میانه 20 می باشد.

علائم اختصاری روی میلگرد میانه

علائم اختصاری روی میلگرد میانه

میلگرد ابهر

در واقع این نوع میلگرد جزو تولیدات عتیق آذر سهند یا مجتمع فولاد سیادین ابهر میباشد که در نزدیکی جاده زنجان قرار دارد. علامت اختصاری بر روی این میلگرد به شکل KFA می باشد و حروف CT نشان از آجدار بودن آن با آج 400 و به روش خنک کاری تولید شده است.

علائم اختصاری روی میلگرد ابهر

علائم اختصاری روی میلگرد ابهر

میلگرد شاهرود

میلگرد شاهرود علائم اختصاری روی میلگرد  آن SHSTC با آج جناغی 400 می باشد و به روش ترمکس و خنک کاری تولید می گردد.  جالب است بدانید که میلگردهای تولید شده مجتمع فولاد شاهرود در حالت های A2 و A3 تولید خواهند شد.

علائم اختصاری روی میلگرد شاهرود

علائم اختصاری روی میلگرد شاهرود

میلگرد شاهین بناب

میلگردهای تولیدی این کارخانه علائم اختصاری روی میلگرد آنها BS می باشند. شکل زیر نشان دهنده میلگرد شاهین بناب که دارای علامت اختصاری BS ST 32 است. میلگردهای این کارخانه از نوع آجدار مرکب بوده و به روش ترمکس یا خنک کاری تولید می شوند. 

علائم اختصاری روی میلگرد شاهین بناب

علائم اختصاری روی میلگرد شاهین بناب

میلگرد ظفربناب

میلگرد ظفر بناب علائم اختصاری روی میلگرد  آنZN CT می باشد و به صورت آجدار جناغی و به روش خنک کاری تولید می شود. عدد 18 بعد از علامت اختصاری این میلگرد، نشا از سایز آن است.

علائم اختصاری روی میلگرد ظفر بناب

علائم اختصاری روی میلگرد ظفر بناب

 میلگرد روهینا جنوب

میلگرد روهینا جنوب که به نام روهینا دزفول شناخته می شود جزو محصولات مجتمع روهینا جنوب واقع در شهر دزفول می باشد و دارای علامت اختصاری ROUHINA است. میلگردهای این کارخانه به صورت آجدار جناغی و به روش ترمکس تولید می شوند. عدد 10 نشان از سایز این میلگرد می باشد.

علائم اختصاری روی میلگرد روهینا جنوب

علائم اختصاری روی میلگرد روهینا جنوب

میلگرد تیکمه داش

میلگردهای تیکمه داش جزو تولیدات کارخانه فولاد کاوه تیکمه داش می باشد و علائم اختصاری روی میلگرد آنهاSFK CT است. میلگرد تیکمه داش از نوع آجدار جناغی و با آج 400 است و به روش ترمکس تولید می شود. یکی از بارزترین تفاوت های این میلگرد با علامت اختصاری دیگر برندها، عدد میلگرد در قسمت چپ قرار دارد.

علائم اختصاری روی میلگرد تیکمه داش

علائم اختصاری روی میلگرد تیکمه داش

میلگرد آناهیتا

میلگرد آناهیتا علائم اختصاری روی میلگرد آن AG بوده و نشان از آناهیتا گیلان می باشد. میلگرد آناهیتا از نوع آجدار مارپیچ و با آج 340 می باشد و به روش آلیاژسازی ساخته می شوند. . این اطلاعات بر روی میلگرد آناهیتا با حروف JU شناخته می شوند.

علائم اختصاری روی میلگرد آناهیتا

علائم اختصاری روی میلگرد آناهیتا

میلگرد هیربد

میلگرد هیربد نام کامل آن به صورت HIRBOD بر روی آن حک شده ایت.این عبارت در میان دو آج میلگرد به صورت کامل حک شده است. نوع آج این نوع میلگرد جناغی بوده و به روش خنک کاری تولید می شود و سایز میلگرد هیربد عدد 20 است.

علائم اختصاری روی میلگرد هیربد

علائم اختصاری روی میلگرد هیربد

میلگرد امیرکبیر خزر

ASK علائم اختصاری روی میلگرد امیرکبیر خزر می باشد. روش تولید میلگرد امیرکبیر خزر از نوع آج جناغی و به روش ترمکس تولید می گردد. میلگردهای امیرکبیر خزر در انواع استانداردهای A2، A3 و A4 و در سایزهای 8 تا 32 تولید می شوند.

علائم اختصاری روی میلگرد امیرکبیر خزر

علائم اختصاری روی میلگرد امیرکبیر خزر

میلگرد کویر کاشان

علائم اختصاری روی میلگردهای کویر کاشان با حروف KAVIR نشان داده می شوند. روی این میلگردها سایز مشخص شده است. برخی از ویژگی های این میلگرد همانند استحکام بسیار بالا، تحمل بارهای ضربه ای، قابلیت جوشکاری خوب همراه با داکتیلیته مناسب می باشد.

علائم اختصاری روی میلگرد کویر کاشان

میلگرد پرشین

مجتمع پرشین فولاد، میلگردهای خود را با علامت اختصاری PSG است و بیانگر عبارت پرشین فولاد قزوین می باشد را عرضه بازار می کند. استانداردهای این میلگردها از A1  تا A4 می باشند.

 علائم اختصاری روی میلگرد پرشین

علائم اختصاری روی میلگرد پرشین

میلگرد درپاد تبریز 

میلگردهای درپاد تبریز علائم اختصاری روی میلگرد به شکل D می باشند این عبارت به صورت کاملا مورب در میان آج های میلگرد قرار دارد.

علائم اختصاری روی میلگرد درپاد تبریز

علائم اختصاری روی میلگرد درپاد تبریز

میلگرد زاگرس شهرکرد

علائم اختصاری روی میلگرد زاگرس شهرکرد به صورت SFZ است و علامت کاملا اختصاری شرکت صبا فولاد زاگرس می باشد. میلگرد زاگرس شهرکرد به صورت آجدار جناغی 400 بوده و روش تولید آن ترمکس می باشد.

علائم اختصاری روی میلگرد زاگرس شهرکرد

علائم اختصاری روی میلگرد زاگرس شهرکرد

میلگرد ارگ تبریز

میلگرد ارگ تبریز  دارای علامت اختصاری FAT می باشد. اصلی ترین تفاوت در میان علامت اختصاری میلگرد ارگ تبریز در قیاس با سایر میلگردها، سایز میلگرد بعد از علامت اختصاری درج شده است. 

علائم اختصاری روی میلگرد ارگ تبریز

علائم اختصاری روی میلگرد ارگ تبریز

میلگرد بافق یزد

میلگردهای بافق یزد در میان میلگردهای نام برده شده در متن بالا، دارای خاص ترین علامت اختصاری می باشد. بر روی بدنه آن نام فولاد بافق و علامت اختصاری BMISCO مشخص شده است. میلگرد بافق یزد از نوع آج مارپیچ بوده و به روش ترمکس تولید می گردد. 

علائم اختصاری روی میلگرد بافق یزد

علائم اختصاری روی میلگرد بافق یزد

میلگرد ابرکوه یزد

میلگردهای ابر کوه یزد دارای علامت اختصاری SAIS می باشند . این نوع میلگرد از نوع آج جناغی بوده و به روش ترمکس تولید می گردند.

علائم اختصاری روی میلگرد ابرکوه یزد

میلگرد احرامیان یزد

میلگرد احرامیان یزد دارای علامت اختصاری YRM است. نوع آج آن به صورت جناغی بوده و به روش ترمکس تولید می شود. 

علائم اختصاری روی میلگرد احرامیان یزد

علائم اختصاری روی میلگرد احرامیان یزد

میلگرد سیما فولاد جهان 

میلگرد سیما فولاد جهان یا به عبارت دیگر میلگرد جهان فولاد غرب علائم اختصاری روی میلگرد SFJ می باشد. نوع آج این نوع میلگرد از نوع جناغی بوده و با سایز 400 و به روش ترمکس تولید می گردد. 

علائم اختصاری روی میلگرد سیما فولاد جهان

علائم اختصاری روی میلگرد سیما فولاد جهان

فولاد شمس سپهر

علائم اختصاری روی میلگرد فولاد شمس سپهر، به شکل SSS است که همانند تصویر زیر بر روی میلگرد حک شده است. جالب است بدانید که دو حرف بعدی ( T و C) که با آج  روی میلگرد جدا شده ‌اند، نوع آج و همچنین روش تولید میلگرد می باشند.

علائم اختصاری روی میلگرد فولاد شمس سپهرعلائم اختصاری روی میلگرد فولاد شمس سپهر

صبا فولاد زاگرس

علائم اختصاری روی میلگرد صبا فولاد زاگرس با حروف SFZCT نمایش داده می شود. این علائم همانند تصویر زیر به ‌شکل مورب در بین آج ‌های این محصول درج گردیده است. شرکت بزرگ صبا فولاد زاگرس با احداث کردن مجتمع صنعتی در دو فاز تولید ( فولاد سازی و همچنین مقاطع فولادی) گام بسیار بزرگی را جهت افزایش تولیدات داخلی ایفا کرده است.

در واقع محصولات تولیدی این شرکت مطابق با استانداردهای ملی ایران و به ‌صورت آجدار ( دوکی- یکنواخت)  به شماره 3132 می باشند. ناگفته نماند که میلگردهای تولیدی این شرکت در دو گروه میلگردهای آج 500 و آج 400 تولید و به بازار عرضه می‌ شوند.

علائم اختصاری روی میلگرد زاگرس

علائم اختصاری روی میلگرد زاگرس

راد همدان

علائم اختصاری میلگرد راد همدان، به شکل RAD است. بعد از این علائم اختصاری در ابتدا سایز میلگرد، روش تولید و در آخر نوع آج میلگرد به ‌صورت کاملا مجزا درج می شود. این شرکت معتبر در سال 1390 ثبت شد و در حوالی سال 1396 فعالیت خودش را در حوزه تهیه میلگرد از سایز بین 8 تا 32 و باکیفیت A4 و A3  ( با ظرفیت تولید سالانه ۵۰۰ هزار تن) به بهره برداری رساند.

علائم اختصاری روی میلگرد راد همدان

علائم اختصاری روی میلگرد راد همدان

فولاد نورد گیلان (حسن رود)

علائم اختصاری روی میلگرد نورد گیلان، با حروف NFG CO نمایش داده می شود. جالب است بدانید که قبل از این حروف، عدد سایز میلگرد درج شده است و همچنین روش تولید میلگرد  و نوع آج آن در انتهای نام شرکت حک شده است.

این کارخانه در سال 1383 تاسیس گردیده است و به راحتی انواع میلگرد آجدار و ساده را  با آنالیز A2 و A3 تولید می کند.

علائم اختصاری روی میلگرد نورد گیلان

علائم اختصاری روی میلگرد نورد گیلان