علائم اختصاری روی تیرآهن به چه معنایی است؟

در حقیقت تیرآهن ها همانند دیگر محصولات فولادی دارای انواع گوناگونی می باشند و علائم اختصاری روی تیرآهن به ما کمک می کند تا بهتر و راحت تر آنها را تشخیص دهیم. همانطور که میدانید علائم بر روی کارتن یا جلد محصولات حک خواهند شد. اما در مصالح ساختمانی همچون آهن آلات بر روی محصول حک می شود. هیمن موضوع سبب می شود تا مهندسان راحت تر آنها را تشخیص دهند. جهت اطلاع از قیمت روز تیرآهن و خرید انواع مقاطع فولادی می توانید به فروشگاه اینترنتی تله آهن مراجعه کنید.

دسته بندی تیرآهن با توجه به کارخانه تولیدی چگونه است؟

این روزها کارخانه های بسیار زیادی به تولید انواع تیرآهن می پردازند. بهتر است قبل از خرید تیرآهن ها، از کیفیت هر کدام از آنها اطلاعات کافی کسب کنید. در حقیقت تیرآهن ذوب آهن اصفهان بالاترین کیفیت را در قیاس با دیگر تیرآهن ها دارد. علاوه بر تیرآهن تولیدی این کارخانه، تیرآهن تولیدی کارخانجات فایکوسازی، ظفربناب، ناب تبریز و ... از کیفیت بالایی برخوردار می باشند. شما خریداران عزیز می توانید قبل از خرید این محصول در خصوص کیفیت آن با کارشناسان ما در تله آهن تماس در ارتباط باشید.

جدول علائم اختصاری تیرآهن کارخانه های مختلف در متن زیر آمده است.

تیرآهن کارخانه های گوناگون

علامت اختصاری

ظفربناب
ZN
کارخانه جهان فولاد غرب
SFJ
کارخانه فایکو
FAICO
نیشابور
KSC
فولاد کرمان
KSMR
کارخانه میانه
FF
آناهیتا
AGJU
فولاد یزد
IAS
راد همدان
RAD
ذوب آهن اصفهان
ESCO
کاوه تیکمه داش
SFK
ذوب آهن اصفهان
ESCO
فولاد الماس
AT JU
فولاد شاهرود
SHS
فولاد نورد   کرمان
NFG

جدول علائم اختصاری روی تیرآهن

جدول علائم اختصاری روی تیرآهن

رایج ترین تیرآهن ها همراه با علائم اختصاری بر روی آنها

در حقیقت تیرآهن ها از لحاظ استاندارد در دو نوع گوناگون ( استاندارد INP و استاندارد IPE) تقسیم بندی خواهند شد که در متن زیر به طور خلاصه به آنها اشاره می کنیم.

استاندارد INP: این نوع تیرآهن ها در کشورهای چین و روسیه تولید و عرضه بازار می شوند. برخی از ویژگی های این نوع تیرآهن ها، در ابتدای بال ها نازک بود و به مرور ضخیم می شوند. تیرآهن های وارداتی هر دو نوع استاندارد را دارند. 

استاندارد IPE: این نوع تیرآهن ها در کشورهای اروپایی و ایران تولید می شوند. ضخامت بال های آنها تغییر نمی کند. ضخامت بال های ( قسمت ابتدایی و انتهای) این نوع تیرآهن یکسان می باشد. تیرآهن IPE در میان خریداران از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.
جهت آشنایی بیشتر با استانردهای تیرآهن اینجاکلیک کنید.

تیرآهن ها جزو مصالح پرکاربرد و رایج در صنعت ساختمان سازی می باشند. این محصول در 4 نوع گوناگون تولید و عرضه بازار می شود هر کدام از این محصولات کاربرد متفاوت دارند. 

تیرآهن نوع اروپایی:

تیرآهن اروپایی در بازار به نام تیرآهن معمولی شناخته می شود. برخی از فعالان در این حوزه، تیرآهن اروپایی را به عنوان پروفیل نرمال یا تیرآهن نرمال می شناسند. این محصول، نرمال ترین تیرآهن های موجود در بازار می باشد. 

علامت اختصاری روی تیرآهن اروپایی، INP می باشد. این محصول در ساخت خرپاها و تیرآهن ها استفاده می شود. اندازه تیرآهن اروپایی بین 8 تا 16 متر می باشد و با علامت اختصاری m آن را مشخص می نمایند. ارتفاع این محصول را با h نشان خواهند داد و ( 80، 100، 120 تا 600 میلی متر ) ارتفاع خواهد داشت. عرض این محصول را با b نشان خواهند داد و در عرض های گوناگونی ( 42، 50، 58 و 215)  تولید می گردد. 

تیرآهن نیم پهن

تیرآهن نیم پهن شباهت بسیار فراوانی با INP دارد ولی عرض بال آن بیشتر و ضخامت جان آن کمتر است. 

علامت اختصاری روی تیرآهن نیم پهن را با IPE شان خواهند داد. اندازه استاندارد تیرآهن نیم پهن 8 تا 16 متر است. ارتفاع این محصول بین 80، 100 تا 600 میلی متر متفاوت می باشد. عرض این محصول از 46 میلی تر شروع و تا 220 میلی متر ادامه خواهد داشت.

تیرآهن هاش یا بال پهن

تیرآهن هاش از لحاظ وزنی سبک تر از دو مدل دیگر است و ارتفاع و اندازه بال برابر می باشد. از این محصول به عنوان تیرها، ستون ها و خرپاها استفاده می کنند. اگر بروی تیرآهن علامت اختصاری IPBL  حک شده بود به معنای این است که تیرآهن سبک وزن و بال پهن می باشد ولی اگر تیرآهن دارای علامت اختصاری IPBY  بود به معنای تیرآهن سنگین وزن بوده و بال پهن می باشد. این محصول دارای جان و بال عریض می باشد به همین علت به آن هاش می گویند چون شبیه حرف انگلیسی H می باشد.

تیرآهن لانه زنبوری

تیرآهن لانه زنبوری در قیاس با تیرآهن های دیگر کمتر استفاده می شود و در قیاس با مدل های دیگر معایبی دارد و کمتر توصیه می شود که از آن استفاده کنید. تیرآهن لانه زنبوری تحت نورد و کارخانه تولید نمی شود. بلکه به صورت ماشینی یا دستی آن را می سازند. تیرآهن لانه زنبوری در قیاس با مدل های دیگر مقاومت کمتری دارد. این محصول جهت اتصال به تیرآهن اصلی و همچنین اعضای مهاربندی، بهترین گزینه مناسب است.

 علامت اختصاری روی تیرآهن لانه زنبوری را با CNP می شناسند. طول این محصول 12 تا 18 متر می باشد. ارتفاع آن از 80 تا 300 میلی متر ادامه دارد. عرض این محصول بستگی بسیار زیادی به نوع پروفیل دارد و از نوع بال پهن یا معمولی است. 

علائم اختصاری روی تیرآهن

علائم اختصاری روی تیرآهن

سخن پایانی

یکی از بهترین و در عین حال موثرترین روش های تشخیص تیرآهن ها، توجه به علائم اختصاری روی تیرآهن می باشد. در حقیقت علامت اختصاری روی تیرآهن یک راه موثر و آسان جهت تشخیص نوع تیرآهن می باشد. علامت اختصاری هر تیرآهن کارخانه، کاملا مجزا از هر کارخانه دیگر است. تیرآهن ها در ساختمان سازی نقش بسیار مهمی دارند. همین موضوع موجب شده تا اهمیت خرید و انتخاب تیرآهن دو چندان شود.

 قبل از خرید این محصول، بهتر است علامت اختصاری روی تیرآهن، کاربرد، ویژگی و مزایای آن را بدانید تا  خرید مناسب تری داشته باشید. جهت خرید تیرآهن های با کیفیت بالا و قیمت مناسب می توانید به وب سایت ما به نشانی www.teleahan.com مراجعه نمایید.

علائم اختصاری روی تیرآهن

علائم اختصاری روی تیرآهن