نبشی آهن چیست؟ 

نبشی آهن چیست و چه کاربردی دارد؟ قیمت این مقطع فولادی به چیزی بستگی دارد؟ انواع نبشی آهن کدامند؟ جهت آشنایی بیشتر با این مقطع فولادی ما را تا پایان این مطلب همراهی نمایید.

در یک تعریف یا بیان ساده در پاسخ به این سوال که نبشی آهن چیست می توان گفت نبشی از جمله پرکاربردترین مصالح ساختمانی می باشد که در انواع سازه های مختلف میتوان از آن استفاده کرد. از انواع نبشی آهن میتوان به صورت منفرد یا به صورت مرکب استفاده کرد. البته ناگفته نماند با توجه به کاربرد و نوع سازه میتوان از آن استفاده نمود. همانطور که میدانید نبشی ها از دو بال تشکیل خواهند شد. در بیشتر موارد دو بال نبشی بر همدیگر عمود می باشند. گاهی اوقات هم پیش می آید که بال های نبشی بر یکدیگر عمود نباشند.

انواع نبشی آهن

انواع نبشی آهن

انواع نبشی آهن کدامند؟

نبشی ها در انواع گوناگونی تولید و عرضه بازار می شوند. به طور کلی این محصول را میتوان به دو دسته تقسیم بندی کرد ( بال مساوی و بال نامساوی)، در متن زیر به آنها می پردازیم.

نبشی بال مساوی

بال های این نوع نبشی ها هم اندازه می باشند و بر یکدیگر عمود هستند. شکل ظاهری این نوع نبشی ها شبیه حروف انگلیسی L یا V می باشد. به عنوان مثال نبشی آهن 40*40*4  داریم، پارامتر 40*40 اندازه دو بال و همچنین پارامتر 4 ضخامت نبشی آهن را نشان خواهد داد. به عنوان مثال L200 به معنای این است که اندازه بال های نبشی بال مساوی به طول200 میلیمتر می باشند. 

نبشی بال نامساوی

بال این نوع از نبشی آهن، مساوی نمی باشد. به معنای این است که یکی از بال های بزرگتر از دیگری است به همین علت به آن نبشی بال نامساوی می گویند. شکل ظاهری این نوع بال ها شبیه حروف انگلیسی L می باشد. به عنوان مثال نبشی بال نامساوی 5*40*60 ، پارامتر 60 اندازه بال بزرگتر را نشان می دهد و اندازه بال کوچکتر 40 می باشد. نکته قابل توجهی که در رابطه با این نوع از نبشی ها لازم است بدانید که استانداردهای این نبشی ها ST37، ST44، ST52 می باشند.

انواع نبشی ها از نظر روش تولید آنها

به طور کلی این محصول از طریق دو روش مختلف ساخته می شود. تفاوت در روش تولید این محصول موجب می شود نبشی ها از لحاظ کاربرد و حتی استحکام با یکدیگر تفاوت داشته باشند. انواع نبشی آهنی در استحکام و مقاومت سازه ها نقش بسیار مهمی دارند.

روش فابریک و روش پرسی دو روش بسیار معمول و رایج تولید نبشی ها می باشند که در متن زیر به طور خلاصه به آنها می پردازیم:

نبشی فابریک چیست؟

این نوع از نبشی ها از ابتدا به همین شکل تولید خواهند شد.

جهت تولید این نوع از نبشی ها از شمس استفاده می کنند. در تولید نبشی فابریک، شمش های فولادی را وارد کوره حرارتی می کنند و با عبور آنها از قفسه های خاص، مقطع آنها را کاهش میدهند و در نهایت به نبشی تبدیل می شوند.

نبشی پرسی چیست؟

این نوع از نبشی ها طی فرایندهای خاصی که بر روی آنها انجام می شود، تولید می شوند. جهت تولید این نوع از نبشی ها ورق های فولادی را از وسط خم می کنند و در نهایت به آن شکل خواهند داد تا به نبشی پرسی تبدیل شوند. جهت تولید این نوع از نبشی ها از ورق استفاده می کنند. در تولید این نوع از نبشی ها از دستگاه رول فرمینگ جهت پرس نمودن ورق های فولادی ( برش خورده) استفاده می کنند. شایان ذکر است بدانید دستگاه رول فرمینگ از سرعت بسیار بالایی برخوردار می باشد و در بازه زمانی بسیار کوتاهی میتوان نبشی های پرسی زیادی را تولید کرد. 

مازاد بر اینها، انواع نبشی آهن خاص دیگری در بازار موجود می باشد و با توجه به ویژگی و کاربرد خاصی که دارند میتوان از آنها در صنایع مختلف استفاده کرد.

از جمله تولیدکنندگان نبشی آهن در کشور میتوان به به کارخانه آریان فولاد، فولاد کوهپایه، شرکت فولاد اصفهان، کارخانه فولاد ناب تبریز و ... اشاره کرد.

نبشی آهن

نبشی آهن

کاربرد نبشی آهن چیست؟

مهمترین خاصیت نبشی آهن، استحکام و تقویت بیشتر سازه ها و همچنین ایجاد تکیه گاهی مناسب در برخی از قسمت های سازه می باشد. رایج ترین کاربرد این مقطع فولادی پرکاربرد در ساختمان سازی می باشد. در متن زیر به برخی از کاربردهای نبشی آهن می پردازیم:

* جهت ساخت سازه های خرپایی. * جهت ساخت اسکلت های فلزی و ساخت بادبندها. * جهت اتصال ستون ها در پل سازی. * جهت اتصال ستون ها در سد سازی. * ساخت ماشین آلات و دیگر تجهیزات. * دکل های انتقال نیرو. * استحکام فونداسیون. * جهت وصل کردن ستون ها به تیرآهن. * و ...

انواع نبشی آهن

انواع نبشی آهن

قیمت نبشی به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت نبشی آهن جزو مهمترین عوامل جهت خرید این مقطع فولادی  است. این روزها با توجه به نوسانات بازار، قیمت این مقطع فولادی همچون دیگر محصولات آهنی ثابت نبوده و به عوامل بسیار گوناگونی همچون ابعاد، وزن، ضخامت، نوع نبشی آهن و ... بستگی دارد. شما عزیزان می توانید جهت مشاهده قیمت نبشی آهن به صورت لحظه ای به سایت تله آهن مراجعه نمایید. 

این روزها با توجه به افزایش قیمت نبشی آهن، بیشتر افراد به دنبال یک مرکز خرید مناسب و با قیمت ارزان می باشند. در حالی که کیفیت این مقطع فولادی بسیار مهم تر از قیمت آن می باشد و اگر شما خریداران عزیز به دنبال یک مرکز معتبر جهت خرید نبشی آهن می باشید، پیشنهاد ما به شما خرید از سایت تله آهن است.  

جمع بندی

در حقیقت نبشی آهن از مهمترین مصالح ساختمانی به حساب می آید. این محصول به دو روش ( فابریک و پرسی) تولید و عرضه بازار می شود و از نظر شکل ظاهری به دو شکل ( بال مساوی و نامساوی) تقسیم بندی خواهد شد. از نبشی ها میتوان در ساخت خرپاها، ساخت ستون، ساخت سقف کرمیت و ... استفاده کرد. قیمت این مقطع فولادی به عوامل بسیار مختلفی بستگی دارد. 

جهت استعلام قیمت انواع آهن و خرید می توانید اینجا کلیک کنید.