هر آنچه باید در مورد تفاوت میلگرد با مفتول لازم است بدانید

واژه میلگرد و مفتول برای آن دسته از اشخاصی که در صنعت ساختمان سازی مشغول به فعالیت میباشند، نامی کاملا آشنا است. در حقیقت تفاوت میلگرد با مفتول در هزینه، نصب، وزن، کاربرد و ... آنها است. هر کدام از این مصالح فولادی برای کاربردهای گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند. شناخت این مصالح کاربردی به شما عزیزان کمک می کند تا هر کدام از آنها را به شکل درست و در جای مناسب استفاده نمایید. در این مقاله قصد داریم به طور کاملا دقیق به بررسی تفاوت این دو محصول فولادی بپردازیم. پس ما را تا پایان این مطلب همراهی نمایید.

میلگرد چیست؟

میلگردهای درون بتن، سبب افزایش مقاومت کششی بتن خواهند شد. این نوع مصالح فولادی به صورت شبکه ای در درون بتن قرار می گیرند و منجر به افزایش مقاومت کششی آن می شوند. همانطور که میدانید بتن در برابر فشار مقاومت بسیار خوبی دارد، در حالی که در برابر کشش، عملکرد کاملا ضعیفی از خود نشان می دهد. میلگردهای به هم جوش خورده و متصل شده، حداکثر کشش بتن را تحمل می کنند. 

در صورتی که مقاومت کششی بتن کمتر از نیروی کششی باشد، سازه بتنی به راحتی ترک برمیدارد و می شکند. شبکه ای بودن این نوع مصالح در داخل بتن، میزان چسبندگی این محصول و بتن را بیشتر می کند. 

در واقع این مصالح در ساختمان منجر به مقاومت سازه خواهد شد. قیمت این محصول همانند سایر مقاطع فولادی به عوامل بسیار زیادی همچون میزان عرضه و تقاضا، قیمت مواد اولیه، ظرفیت تولید کارخانه، زمان، قیمت جهانی آهن، نیاز صنایع مصرف کننده و ... بستگی دارد.

میلگردمیلگرد

مفتول چیست؟

مفتول یکی از مصالح فولادی می باشد و از فولاد ضد زنگ و فولاد کم کربن تولید می شود. این محصول با نام های دیگری همچون توری سیمی و مش سیمی شناخته می شود. این محصول  علاوه بر ساختمان سازی در تولید انواع زیورآلات استفاده می شود. 

این نوع محصول فولادی به صورت شبکه ای از سازه بتنی در مقابل کشش پشتیبانی خواهد کرد. محل نصب شبکه مفتول بر روی شبکه میلگرد یا دال بتنی است. مابین وظیفه اصلی میلگرد و شبکه مفتول تفاوتی وجود ندارد. در واقع مفتول از نفوذ آب به درون لایه های زیرین و همچنین حرکت لایه های بتنی جلوگیری می نماید. 


مفتول

مفتول

مقایسه میلگرد و مفتول

بعد از آشنایی هر کدام از این مصالح فولادی، وقت آن رسیده تا این دو نوع محصول را با همدیگر مقایسه نماییم.

اولین و مهمترین گام جهت بررسی تفاوت میلگرد با مفتول، روش تولید آنها می باشد. مهمترین و اصلی ترین امر در روش تولید این محصول، استفاده از استاندارد DIN ژاپن، استاندارد ASTM آمریکا، استاندارد JIS ژاپن و گواهینامه ایزو سازمان بین المللی استاندارد است. روش های تولید این محصول متفاوت می باشد. برای تولید این محصول از 4 روش مختلف ( نورد سرد، نورد گرم، ترمکس و میکرو آلیاژی) استفاده می کنند.

روش تولید مفتول تا حدودی متفاوت می باشد. معمولا این محصول از بیلت فولادی ذوب شده یا شمس در دمای بالا و با روش نورد گرم ساخته می شود. با توجه به قطر و ضخامت مفتول، بایستی محصول از دستگاه نورد گرم عبور کند. به معنای این است اگر نیاز بود مفتول قطر و ضخامت بیشتری داشته باشد، بایستی تعداد دفعات کمتری این محصول از دستگاه نورد عبور نماید. به دلیل نصب آسان و طراحی بسیار ساده شبکه های مفتولی، مفتول در قیاس با میلگرد در پروژه های ساختمانی و کوچک کاربرد بیشتری دارد.

تفاوت میلگرد و مفتول از نظر کاربرد و حفاظت در چیست؟

همانطور که در متن بالا به آن اشاره نمودیم از شبکه مفتول جهت جلوگیری از نفوذ آب به درون بتن و همچنین مانع از حرکت کردن بتن در لایه های زیرین استفاده خواهد شد. میزان مقاومت و استحکام میلگرد در قیاس با مفتول بیشتر می باشد. توصیه می شود در هنگام افزایش وزن سازه از میلگردهای بسیار قوی جهت بتن استفاده نمایید. 

کاربرد مفتولکاربرد مفتول

تفاوت میلگرد و مفتول از لحاظ انعطاف پذیری و نصب

شبکه های مفتولی تقریبا در وسط دال های بتنی و در عمق 5 سانتی متری قرار می گیرند. در حالی که از میلگردها در ستون یا کف سازه و در عمق بسیار مشخصی استفاده می کنند. در یک شبکه مفتولی، به هر اندازه ضخامت و اندازه هر ستون کمتر باشد، سازه انعطاف پذیری بیشتر و استحکام بالاتری دارد. جهت اجرای این طرح بایستی از مفتول های بیشتری استفاده نمایید. 

این دو محصول از لحاظ مقاومت در برابر خم، نقطه جوش و استحکام با همدیگر تفاوت دارند. قطعا یک شبکه توری به دلیل وارد شدن نیروهای برشی در قیاس با یک شبکه میلگردی و حتی میلگرد، مقاومت بسیار کمتری در مقابل شکستگی دارد. 

تفاوت میلگرد و مفتول در هزینه تولید و نصب

فرایند تولید توری مفتولی در قیاس با میلگرد بسیار ساده تر می باشد و وزن بسیار کمتری دارد. در نتیجه هزینه توری مفتولی کمتر می باشد. نصب و راه اندازی این توری های راحت تر می باشد. به علت وزن پایینی که این توری ها دارند، به نیروی انسانی کمتری نیاز دارد. در نتیجه هزینه تمام شده جهت نصب توری در قیاس با میلگرد کمتر است.  

تفاوت میلگرد و مفتول از لحاظ قیمت

قیمت مفتول به دلیل ضخامت کمتر و وزن کمی که دارد، در قیاس با میلگرد کمتر می باشد. 

نتیجه گیری

مفتول و میلگرد تفاوت های زیادی با همدیگر دارند. آگاهی دقیق و مناسب این محصولات و تفاوت آنها، به استفاده درست آنها کمک شایانی می کند. به طور کلی می توان ادعا کرد که از مفتول به عنوان یک ابزاری بسیار مناسب و کاربردی جهت نصب و بستن میلگرد استفاده می شود. این دو محصول از لحاظ مقاومت در برابر خم شدگی، هزینه نصب، وزن، قیمت، میزان انعطاف پذیری، محل قرارگیری، روش تولید، حمایت سازه از بتن و ... با همدیگر تفاوت دارند. 

چنانچه قصد خرید مفتول یا میلگرد با کیفیت بالا و قیمت مناسب را دارید، می توانید به سایت تله آهن مراجعه نمایید. وب سایت ما به نشانی www.teleahan.com می باشد.

کاربرد میلگردکاربرد میلگرد