آشنایی با تیرآهن و هاش

تیرآهن پروفیلی به شکل I است و از آن در ساخت ساختمان یا بنا استفاده می کنند. اصلی ترین وظیفه تیرآهن تحمل فشار و بارهای وارد شده بر سازه می باشد. از این سازه در ساخت و همچنین طراحی خرپاها، تیرک های میانی و کفی ستون استفاده می نمایند. 

تیرآهن هاش یکی از پرکاربردترین و در عین حال رایج ترین سازه های فلزی می باشد. تیرآهن هاش؛ تیرآهن فولاد نورد شده با سطح مقطع ( به شکل H) ساخته شده است. این سازه فلزی در ساختمان های تجاری و مسکونی استفاده می شود. این سازه به دلیل استحکام بسیار بالا در قیاس با وزن آن و خواص مکانیکی بسیار خوبی که دارد، بهترین گزینه انتخابی برای سکوها، پل ها و نیم طبقه های فلزی می باشند. مازاد بر اینها این نوع تیرآهن دارای بال های بسیار گسترده ای می باشند و بیشتر در پروژه های مختلف ساخت و ساز مسکونی استفاده می شوند. جالب است بدانید که این تیرآهن بسیار قوی می باشد.

تفاوت تیرآهن و هاش

تفاوت تیرآهن و هاش

مقایسه تیرآهن با هاش

تیرآهن هاش را می توان تا هر ارتفاع و اندازه ای ساخت. تیرآهن هاش بسیار سنگین تر از تیرآهن معمولی است ، یعنی تیرآهن هاش می تواند نیروی زیادتری را تحمل نماید. فرآیند ساخت تیرآهن های هاش به گونه ای می باشد که برای اندازه های 330 فوت استفاده نمود. در تیرآهن های هاش، سه قطعه فلز می تواند در کنار هم قرار گیرند و همانند یک قطعه فلز به چشم می آید. تیرآهن های هاش بال هایی در بالا و پایین دارد که در قیاس با تیرهای معمولی بیشتر از جان تیرآهن معمولی بیرون آمده اند.

 تیر آهن های معمولی دارای جان مرکزی بسیار نازک تری می باشند، یعنی توانایی تحمل نیرو به اندازه تیرهای هاش را ندارند. تیرآهن های معمولی تا آنجایی که تجهیزات نورد اجازه بدهند، می تواند تولید شوند. تیرآهن های معمولی سبک تر هستند. تیرآهن معمولی ممکن است برای اندازه های ما بین 33 تا 100 فوت مورد استفاده قرار گیرند. در حالی که تیرآهن های بلند تر گزینه چندان مناسبی نیستند. زیرا ساخت آنها بسیار سخت است. تیرآهن فقط یک قطعه فلزی می باشد و با جوش دادن یا به عبارت دیگر پرچ کردن ورق های فلزی با همدیگر ساخته نمی شود. تیرآهن های معمولی دارای بال های کوتاهتری می باشند و به اندازه تیرهای هاش گسترده نیستند.

تفاوت تیرآهن و هاش

تفاوت تیرآهن و هاش در چیست؟

در حقیقت تفاوت تیرآهن و هاش از لحاظ شکل ظاهری، روش تولید، از نظر کاربرد، از نظر استحکام، وزن است.

تفاوت تیرآهن و هاش از نظر روش تولید

تمامی تیرآهن ها به روش نورد گرم ساخته خواهند شد. ماده اولیه جهت تولید تیرآهن اسلب های اچ شکل و اسلب های مستطیلی می باشند. نورد گرم دارای 4 مرحله می باشد. مرحله اول، ماده وارد فاز نورد سنگین خواهد شد. مرحله دوم: عرض محصول افزایش خواهد یافت. مرحله سوم: نورد روی تیرآهن انجام می شود، در این مرحله تیرآهن به شکل هاش و معمولی در می آید. در مرحله آخر سطح تیرآهن، شکل محصول به دست می آید.

تفاوت تیرآهن و هاش از نظر کاربرد 

تیرآهن هاش عریض تر و پهن تر می باشد. تیرآهن های معمولی مقاومت و استحکام بیشتری دارد. حداکثر طول مجاز جهت استفاده از تیرآهن حدود 30 متر می باشد. حداکثر طول مجاز جهت تیرآهن هاش حدود 100 متر می باشد. همین موضوع سبب شده تا تیرآهن کاربرد بسیار گسترده ای در ساخت و ساز داشته باشد.

یکی  دیگر از تفاوت تیرآهن و هاش از لحاظ شکل ظاهری است و به وضوخ قابل شناسایی می باشد. هر دو تیرآهن بال های پایین و بالا دارند. در تیرآهن معمولی شکل بال در قیاس با تیرآهن هاش عرض کمتری دارد. ابعاد بال تیرآهن های معمولی کمتر از جان می باشد. تیرآهن هاش ابعاد بال و جان با همدیگر برابر می باشد.

یکی از دیگر از تفاوت تیرآهن و هاش از نظر کارائی و عملکرد می باشد. چنانچه بخواهیم این دو مقطع را باهم بررسی نماییم، در صنایع مختلفی همچون پل سازی که به طول و عرض بیشتری نیاز است از تیرآهن هاش استفاده می کنند. زیرا این نوع مقطع فولادی در برابر خمش مقاومتش بیشتر است. از سوی دیگر در ساخت سدها، ماشین آلات سنگین و از این مقطع فولادی استفاده می نمایند. در ساخت تجهیزاتی که به طول زیاد ستون نیازی نیست، از تیرآهن معمولی میتوان استفاده کرد.

مقایسه تیرآهن و هاش

مقایسه تیرآهن و هاش

معرفی استانداردهای تیرآهن و هاش

تیرآهن های موجود در بازار به چند مدل مختلف مشاهده می شوند. تیرآهنIPE، تیرآهن INP، تیرآهن IPB و تیرآهن لانه زنبوری CPE. 

تیرآهن INP و  IPE در ارتفاع های 80 تا 600 میلی متر و همچنین تیرآهن های IPB در ارتفاع های 100 الی 1000 میلی متر تولید خواهند شد. 

محصولاتی که تولید ایران و کشورهای اروپای هستند از استاندارد IPE پیروی خواهند کرد.  مشخصه این نوع تیرآهن ها این است که ضخامت بال های آنها در ابتدا و انتها یکنواخت است.

بیشتر محصولات کشور روسیه و چین از استاندارد INP تولید خواهند شد. از مشخصات این نوع تیرآهن ها این است که بال های آنها در ابتدا نازک بوده و به طور تدریجی در انتها ضخیم می شود. 

تیر هاش IPB: این نوع تیرآهن که تحت عنوان تیر بال عریض، پهن یا به عبارت دیگر H نامیده می شوند. در تیرآهن های بال پهن طول بال ها در قیاس با تیرآهن هاش بیشتر است. 

تیرآهن لانه زنبوری: این نوع تیرآهن دارای فضاهای تو خالی ( همانند لانه زنبور) می باشند. علت این نامگذاری تیرآهن، شکل تیرآهن بعد از بریدن و همچنین جوش دادن می باشد. 

موارد استفاده تیرآهن و هاش کدام است؟

تیرآهن معمولی کاربردهای متنوعی در ساخت سازه های فلزی و ساختمان سازی دارد و بیشتر به عنوان چارچوب اصلی و خرپا در ساختمان سازی استفاده می شوند. تیرآهن های معمولی به صورت ایستاده و افقی به عنوان ستون، وزن زیادی را از سازه تحمل می کنند.

تیرآهن هاش در قیاس با تیرآهن معمولی مزیت های بیشتری دارد. بال های پهن آن و وسعت سطح مقطع تیرآهن هاش سبب استحکام بیشتر در سازه های گوناگون می شود. مهمترین و اصلی ترین موارد استفاده از تیرآهن هاش، در ساختمان سازی است. مازاد بر ساختمان سازی در ساختمان های صنعتی مانند سازه های دریایی، کارگاه های ساخت، انبارها، سوله ها، پل ها، برج ها، سد سازی از تیرآهن هاش استفاده کرد.

قیمت تیرآهن و هاش

قیمت تیرآهن و هاش

مقایسه قیمت تیرآهن و هاش

یکی دیگر از تفاوت تیرآهن و هاش از لحاظ قیمت است. با توجه به استحکام، ضخامت، مقاومت، کیفیت و وزن بیشتر تیرآهن های هاش در قیاس با تیرآهن معمولی، قیمت تیرآهن هاش بیشتر است. البته ناگفته نماند که این نکته نشان از برتر بودن صد در صدی تیرآهن هاش نسبت به تیرآهن معمولی نمی باشد. زیرا انتخاب بین تیرآهن معمولی و تیرآهن هاش بستگی بسیار فراوانی به شرایط و پروژه آن دارد.

قیمت تیرآهن و هاش تحت تاثیر نوسانات قیمت بازار در بازار فولاد و آهن کشور به صورت روزانه تعیین خواهد شد. جهت اطلاع دقیق تر از قیمت روز تیرآهن معمولی و هاش میتوانید به وب سایت ما به نشانی www.teleahan.com مراجعه نمایید. قیمت روز تمامی مقاطع فولادی در این سایت گذاشته می شود.

معایب و مزایای استفاده از تیرآهن

در ساخت سازه استفاده از تیرآهن مقاومت آن را بسیار افزایش می‌دهد. البته ناگفته نماند که استفاده از این قطعه بسیار مقرون به صرفه تر است. در ادامه قصد داریم به برخی از مزایا و همچنین معایب استفاده از این قطعه فولادی پرکاربرد در صنعت ساختمان ‌سازی بپردازیم.

تفاوت تیرآهن و هاش

تفاوت تیرآهن و هاش

مزایای استفاده از تیرآهن

برخی از افراد بدون در نظر گرفتن خواص و همچنین مزایای این قطعه، از آن استفاده می‌‎‌ نمایند. به همین علت ما تلاش نمودیم تا بیشتر مزایای تیرآهن را برای شما عزیزان در این قسمت از مطلب نام ببریم، برخی از این موارد شامل: تیرآهن مقرون به صرفه می باشد و در عین حال قیمت بسیار مناسبی دارد. این قطعه فلزی، مقاومت و دوام بسیار بالایی دارد. امکان بازسازی آن وجود دارد. میتوان چند قطعه از این قطعه فولادی را به هم متصل کرد. نصب این قطعه سریع و راحت است.

معایب استفاده از تیرآهن

در حقیقت معایب این قطعه در قیاس با مزایای آن اهمیت بسیار بیشتری دارد. به همین علت بایستی به آن دقت بیشتری کرد. برخی از معایب استفاده از این قطعه: در دمای بالا مقاوم نیست.  مقاومت آن با افزایش زیاد دما کاهش می ‌یابد. تیرآهن های بکار گرفته شده در ساختمان سازی در مقابل برخی از عوامل بیرونی دچار خوردگی خواهند شد و همین امر منجر به کاهش ابعاد این قطعه فولادی می ‌گردد.

مزایا و معایب استفاده از هاش

در این قسمت از مطلب جهت آشنایی بیشتر با هاش، مزایا و معایب هاش را بررسی می نماییم تا شما بزرگواران بهتر بتوانید تفاوت این دو قطعه فولادی پرکاربرد را بررسی نمایید.

مزایای استفاده از هاش

هاش یکی از مناسب ترین ستون ها برای ساختمان‌ سازی می باشد. استفاده از این قطعه فولادی میزان خطا را بسیار کم خواهد کرد و تیر‌آهن بسیار کمتری استفاده می شود. همین امر سبب کم شدن هزینه می شود و به نفع سازنده ساختمان می باشد.

هاش ابعاد بسیار بزرگتری دارد. به همین علت خیلی آسان و سریع نصب و اجرا خواهد شد. همین امر موجب می ‌شود از نظر زمانی، صرفه‌ جویی شود. 

معایب استفاده از هاش

هاش با وجود اینکه استحکام و مقاومت بسیار خوبی دارد، اما در برابر اکسیداسیون و خوردگی در قیاس با مابقی تیرآهن‌ ها بسیار ضعیف عمل خواهد کرد. * این قطعه فولادی در مقابل دمای بالا، در قیاس با دیگر تیر‌آهن ‌ها مقاومت کمتری دارد. * جهت نصب هاش از جوش خاصی استفاده می نمایند ( این نوع روش از جوش قیمت بیشتری دارد).

تیرآهن هاش

تیرآهن هاش

نتیجه گیری

تیرآهن هاش با توجه ضخامت بالایی که دارد مقاومت بیشتری در برابر نیروهای خمشی و برشی دارد و کاربرد بسیار وسیعی در سازه های غول آسا دارند. تیرآهن های معمولی در ساختمان سازی بیشتر کاربرد دارند. تیرآهن های موجود در بازار به چند مدل مختلف مشاهده می شوند. تیرآهن IPE، تیرآهن INP، تیرآهن IPB و تیرآهن لانه زنبوری CPE.