آلیاژ میل کروم یا هارد کروم چیست؟

میل هارد کروم چیست؟ چه کاربردهایی دارد؟ جهت استعلام قیمت و خرید آن به چه سایت معتبری مراجعه نماییم؟ 

در یک تعریف یا بیان ساده در پاسخ به این سوال که میل کروم چیست میتوان گفت، میل کروم آلیاژی است که از کروم ساخته شده است و سختی بسیار زیادی دارد. در واقع میل کروم از جمله فولادهای پرکاربرد صنعتی است و از دسته سوپر آلیاژها می باشد. متریال پایه آلیاژ میل کروم از فولادی با جنس ck45 می باشد. ناگفته نماند روکش آن از جنس کروم می باشد. 

هارد کروم چیست؟

تشکیل یک لایه پوششی از جنس آلیاژ کروم که لایه ای بسیار سخت و محکم است روی اجسام رسانای فلزی را هارد کروم می گویند. در حقیقت این فرایند با روش الکترولیز انجام می شود و سبب افزایش مقاومت سطح فلزات خواهد شد. همانطور که میدانید روش آبکاری فلزات جهت اهداف مختلف ( حفاظتی و تزئینی) از گذشته مورد توجه همگان قرار گرفته است. اما این روزها استفاده از روش های بسیار نوین و پیشرفته به راحتی توانسته جایگزین روش های سنتی شود. کروم موجود در این قطعه فولادی سبب شده تا مقاومت به سایش آن افزایش یابد. 

این آلیاژ 2 نوع مختلف ( میل کروم معمولی و میل کروم سخت) دارد. مهمترین و اصلی ترین تفاوت مابین این دو نوع این است که از پوشش های دیگری در هارد کروم استفاده می نمایند تا مقاومت آنها در مقابل سایش، اصطکاک، ضربه و ... افزایش پیدا کند. در حالی که در کروم های معمولی این کار انجام نمی گیرد. 

میل هارد کروم

میل هارد کروم

بهتر است بدانید که آلیاژ میل کروم در بازار آهن آلات با نام میلگرد هارد کروم شناخته می شود،. هارد کروم از دسته سوپر آلیاژها است و متریال پایه آن (  فولاد ck45) می باشد. ناگفته نماند که روکشی این آلیاژ خاص از جنس کروم است. کروم موجود در این قطعه موجب شده تا مقاومت آن در برابر سایش Ck54 افزایش پیدا کند. از جمله ویژگی های خاص آلیاژ هارد کروم، مقاومت در برابر فشار، سایش، خوردگی، ضربه میتوان نام برد. به طور کلی این قطعه بسیار کاربردی به علت داشتن روکش کروم، در محیط های مرطوب، خورنده و شرایطی با اصطکاک بالا کاربرد فراوان دارد. 

ویژگی های میلگرد هارد کروم

برخی از ویژگی های خاص میلگرد هارد کروم عبارتند از:

  •  مقاومت در برابر ضربه
  • سطح صاف
  • مقاومت بالا در برابر فشار
  • کیفیتی یکنواخت
  • مقاومت بالا در برابر سایش
  • مقاومت در برابر خوردگی

آلیاژ میل کروم جزو آلیاژهای خاص و گرانبها و مربوط به حوزه صنعتی است. این قطعه به صورت عمده جهت ساخت جک پنوماتیک و هیدرولیک استفاده می شود. یکی از ویژگی های ظاهری این فلز پرکاربرد، سطح صاف و کاملا یکنواختی دارد. این آلیاژ در دماهای بیشتر از 400 درجه هیچ گونه تغییری در عملکرد آن مشاهده نمی شود. همین موضوع سبب شده تا در پوشش وسایل نقلیه و صنایع بسیار مهم از آن استفاده نمایند.

 ناگفته نماند در بیشتر وسایل حمل و نقل و ماشین آلات به عنوان یک لایه پوششی از این محصول استفاده می کنند. در واقع میلگرد هارد کروم به علت روکش کرومی که دارد در محیط های مرطوب، با اصطکاک بالا و خورنده کاربرد بسیار فراوانی دارد. 

این قطعه فولادی به علت مقاومت بسیار بالایی که در برابر رطوبت دارد، در محیط های مرطوب استفاده از آن یک گزینه بسیار مناسب می باشد. کیفیت کروم استفاده شده تاثیر چندانی بر روی قیمت آن ندارد. ولی بهتر است بدانید که بر استحکام و قدرت میل کروم تاثیر بسیار فراوانی دارد. فلز کروم به رنگ خاکستری در طبیعت دیده می شود و به راحتی تغییر رنگ نمی دهد. هارد کروم به علت درجه سختی زیادی که دارد، برای کارهای مختلف همچون جوشکاری یا در محیط هایی که فلز نیاز به جوش دارد، مورد استفاده قرار نمی گیرد. این محصول به صورت بسیار عمده جهت ساخت جک های پنوماتیک و هیدرولیک به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. 

کاربرد میل هارد کروم

کاربرد میل هارد کروم

کاربرد آلیاژ هارد کروم

آلیاژ هارد کروم در صنایع بسیار وسیعی همچون بالابرها، جرثقیل ها، انواع جک ها، کامیون های کمپرسی، جک های هیدرولیک ماشین آلات، ساخت فولاد، وسایل کشاورزی، ماشین های بسته بندی، ساخت جک، ساخت ماشین های بالابر مخصوص، تمامی ماشین های صنعتی و ماشین های راه سازی کاربرد دارند. 

در حقیقت این کروم را در صنایعی که به دقت بسیار بالایی نیاز است و پوشش مقاومتی بسیار بالایی داشته باشند،  استفاده می کنند. زیرا این فلز فولادی دقت بالایی دارد و همچنین خاصیت ضد زنگ دارد. کروم معمولی یکی از پرکاربردترین انواع کروم ها به حساب می آید. 

موارد مصرف هارد کروم

این روزها نزدیک به 85 درصد مصرف کروم، جهت ساخت فولاد ضد زنگ و همچنین آبکاری با کروم می باشد. همانطور که در متن بالا به آن اشاره نمودیم یکی از مهم ترین و اصلی ترین خواص کروم، خاصیت ضد زنگی آن می باشد. به همین علت از میل هارد کروم به عنوان پوشش جهت ضد آب شدن سطح لوله ها و میله ها به کار برده می شود.

در صنعت ماشین سازی، لایه داخلی ماشین از جنس فلز آهن می باشد در حالی که لایه بیرونی آن از جنس کروم می باشد. مجموع این لایه ها شفت هارد کروم شناخته خواهد شد. میل هارد کروم تا دمای نزدیک به 400 درجه سانتی گراد را میتواند تحمل کند. حتی تا دماهای بیشتر از آن در عملکرد هارد کروم تغییری ایجاد نمی شود.

خرید میل هارد کروم

خرید میل هارد کروم

کاربرد میل کروم

میل کروم به دلیل مقاومت بسیار  بالایی که در برابر رطوبت دارد، در محیط های با رطوبت زیاد یک انتخاب بسیار ایده آل است. البته ناگفته نماند که کیفیت کرومی بکار گرفته شده در میل کروم، تاثیر فراوانی بر قیمت شفت کروم نخواهد داشت. در حالی که در استحکام و قدرت شفت کروم نقش بسیار مهمی دارد. فلز کروم در طبیعت طبیعی به رنگ خاکستری موجود است و به راحتی تغییر رنگ نمی دهد. میل کروم به علت دارا بودن درجه سختی بسیار زیادی که دارد، برای کارهایی همانند جوشکاری قابل استفاده نمیباشد.

در ایران کارخانجات بسیار فراوانی وجود دارند که این محصول گرانبها را تولید می نمایند. می توانید مشخصات فنی این قطعه را با یکدیگر مقایسه نمایید و در نهایت اقدام به خرید کنید.


از جمله کاربردهای بسیار وسیع و گسترده این فولاد پرکاربرد این است که تغییر رنگ ( طی فرایند اکسایش) نمی دهد. به همین علت این آلیاژ به عنوان یک لایه روکشی بسیار مفید عمل خواهد کرد. وجود این ویژگی خاص و منحصر به فرد در این محصول باعث شده تا این آلیاژ فلز براقی باشد. در صنعت، این فولاد پرکاربرد در سایزها و اندازه های بسیار گوناگونی تولید و عرضه بازار می شود. اندازه طبیعی این محصول مابین ( 20 تا 70) میلی متر می باشد. کشورهای بزرگ تولید کننده این محصول ترکیه، چین و رمانی هستند در طی چند سال اخیر این فلز در ایران هم تولید می گردد.

هزینه تولید میل کروم

هزینه تولید هر نوع آلیاژی با توجه به مواد به کار گرفته شده آن بستگی دارد. جهت تولید این فلز گرانبها بایستی به یکسری فاکتورها توجه نمود تا قیمت دقیق و واقعی آن بدست آید. مهمترین فاکتورها جهت تعیین قیمت میل کروم، قطر داخلی و سایز آن می باشد.

میل کروم همانند تمامی فلزات دیگر، دارای استاندارد جهانی ای ان 10027 و ای ان 1027 است.

قیمت هارد کروم در قیاس با میل کروم

قیمت هارد کروم در قیاس با میل کروم معمولی بیشتر است. آلیاژ هارد کروم با توجه به کاربرد بسیار وسیعی که در صنایع گوناگون دارد، از لحاظ قیمت یکی از مناسب ترین و در عین حال با صرفه ترین فولادهای بازار می باشد. به علت نوسانات فراوان بازار، جهت اطلاع دقیق تر از قیمت آلیاژ هارد کروم میتوانید با کارشناسان ما در واحد فروش تله آهن مراجعه نمایید.
میل کروم

میل کروم

نتیجه گیری

میل کروم یا به عبارت دیگر هارد کروم به علت مقاومت بسیار بالایی که در محیط های مرطوب دارد، به عنوان یک گزینه بسیار مناسب در محیط های مرطوب عمل می کند. این قطعه فولادی در صنایع بسیار وسیعی همچون ساخت انواع جک ها، بالابرها، ماشین آلات صنعتی و .... به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. کیفیت کروم به کارگرفته شده در میل کروم بر روی قیمت آن تاثیر ندارد. در حالی که در استحکام و قدرت میل کروم نقش دارد.برای مشاهده قیمت انواع آهن آلات میتوانید اینجا کلیک کنید.