تفاوت میلگرد A2، A1 و A3

میلگردها به صورت کلی در دو دسته مختلف ( ساده و آجدار) تولید می شوند. میلگردهای آجدار را در 3 گروه ( A2، A3 و در نهایت A4) تقسیم بندی خواهند شد. هر کدام از این میلگردهای کاربردها و ویژگی های مخصوص به خود را دارند. افزایش مقاومت کششی بتن، مهمترین و اصلی کاربرد انواع میلگردهای آجدار است. همین موضوع موجب شده تا میلگردهای آجدار نقش بسیار مهمی در صنعت ساخت و ساز داشته باشند. کاربرد هر کدام از میلگردها با توجه به ویژگی شیمیایی، فیزیکی و شکل ظاهری متفاوت می باشد. شناخت و آگاهی دقیق انواع میلگرد برای تمامی فعالان در حوزه ساختمان سازی بسیار ضروری می باشد. 

آج های میلگرد موجب می شود تا میلگردها بهتر و بیشتر با بتن درگیر شوند و در اثر نیروهایی که به آنها وارد می شود، میلگردها درون بتن تکان نخورند و چسبندگی آنها به بتن زیادتر شود.

در حقیقت بر روی انواع میلگردهای آجدار، دو نوع آج مشاهده می شود. آج های طولی در محور طولی این قطعه فولادی قرار گرفته است و به موازات هم می باشند. آج های عرضی که در محور عرض میلگرد قرار می گیرند و می توانند به صورت شکل های متفاوتی باشند.

از آنجایی که دو میلگرد آجدار A3 و A2 بیشترین کاربرد را در صنعت ساخت و ساز دارند، در نتیجه اطلاع دقیق از  تفاوت بین میلگرد A2 و A3  از لحاظ ظاهر و کاربرد به راحتی می تواند به انتخاب میلگرد کمک شایانی کند.برای مشاهده قیمت انواع میلگرد آجدار میتوانید اینجاکلیک کنید.

در این مقاله قصد داریم تا شما عزیزان با تفاوت انواع میلگرد A2، A1 و A3 آشنا نماییم 

میلگرد A1 یا میلگرد ساده

میلگرد A1: یکی از ویژگی های اصلی این نوع میلگرد، قابلیت جوشکاری و تغییر شکل آن است. این نوع میلگرد هیچگونه برجستگی یا به عبارت دیگر آج در سطح خود ندارد. میلگرد A1 از نظر شکل ظاهری، کاملا صاف و بدون شیار می باشد.

برای مشاهده قیمت روز انواع میلگرد ساده اینجا کلیک کنید.

میلگرد A2 یا میلگرد آجدار مارپیچی

از میلگرد A2 جهت عملیات های گوناگون همانند خاموت زنی استفاده می کنند. بهتر است از این نوع میلگرد برای جوشکاری استفاده نشود. آج های این نوع میلگرد موازی و به صورت فنری شکل می باشند و شکننده تر هستند. 

میلگرد A3 یا آجدار جناغی

اصلی ترین تفاوت بین میلگرد A3 و A2 در شکل ظاهری آنها می باشد. به هیچ عنوان نمی توان از میلگردهای A3 جهت عملیات جوشکاری استفاده کرد. این نوع میلگرد جزو پرکاربردترین میلگردهای فولادی در صنعت ساخت و ساز می باشند. 

تفاوت شکل ظاهری انواع میلگردها

تفاوت اصلی ما بین این 3 نوع میلگرد، در شکل ظاهری آنها می باشد. همانطور که در متن بالا به آن اشاره نمودیم میلگردهای ساده فاقد برجستگی هستند و به راحتی از دیگر میلگردها تشخیص داده می شوند. تفاوت اصلی بین میلگرد A2 و A3 در آج آنها می باشد. آج های میلگردهای A2 در حول محور طولی آنها قرار گرفته است. در حالی که آج های میلگردهای A3 به صورت عرضی و به شکل هشتی قرار گرفته اند. 

تفاوت میلگرد A2، A1 و A3

تفاوت میلگرد A2، A1 و A3

تفاوت بین میلگردهای A2 و میلگردهای A3

علاوه بر تفاوت بین میلگرد A2 و A3 از لحاظ شکل ظاهری، از لحاظ وزنی این دو نوع میلگرد با همدیگر تفاوت دارند. شایان ذکر است بدانید که انواع میلگردهای آجدار در قیاس با میلگردهای ساده وزن بیشتری دارند. ویژگی های شیمیایی و فیزیکی انواع میلگردهای آجدار با یکدیگر متفاوت است. به صورتی که از میلگردهای A2 در آرماتورهای عرضی و از میلگردهای A3 در آرماتورهای طولی به وفور استفاده می کنند. از آنجایی که میلگردهای A3 در قیاس با میلگردهای A2  شکننده و ترد تر می باشد و قابلیت شکل پذیری بسیار کمتری دارند. در نتیجه از آنها نمیتوان در بخش های مختلف همانند دال، ستون، تیرچه و ... استفاده کرد.
با توجه به تفاوت بین میلگرد A2 و A3 در حجم کاربرد و ظاهر آنها در پروژه‌ های گوناگون، آگاهی دقیق از نحوه تشخیص این دو میلگرد از همدیگر، می‌تواند بسیار مفید باشد. از لحاظ استاندارد، دو نوع میلگرد ( A2 و A3 ) بایستی در شکل آج با یکدیگر تفاوت داشته باشند. در نتیجه تشخیص تفاوت بین آنها مشکل نمی باشد.

تولیدکنندگان این قطعه فولادی در کشور ایران بر خلاف استاندارد تولید، از هندسه آج ثابتی جهت ساخت میلگرد  A2 و میلگرد A3 استفاده می‌ نمایند. در نتیجه از این نوع روش به صورت دقیق نمی ‌توان استاندارد این قطعه را تشخیص داد.

تشخیص تفاوت میلگرد A2 و A3

یکی از روش‌های بسیار مفیدی که جهت تشخیص این دو میلگرد وجود دارد، تشخیص استاندارد میلگرد توسط علائم حک‌ شده بر روی آن می باشد. تولیدکنندگان این قطعه فولادی در ایران، برند تجاری خودشان را بر روی میلگرد در زمان فرآیند نورد حک می نمایند.

در ادامه این مارک های حک‌ شده بر روی میلگرد، حروفی همانند JU ، CU،CT  و GT حک می‌ نمایند. حرف C استاندارد میلگرد A3 را نشان می دهد و همچنین حرف J استاندارد میلگرد A2 را نشان می دهد. حروف T و U فرایند تولید میلگرد به شکل آلیاژی شده یا ترمکس است. 

نحوه تشخیص انواع میلگرد A1، A2 و A3

میلگردهای ساده یا به عبارت دیگر میلگرد A1 به دلیل ساده بودن و نداشتن آج، به آسانی از دیگر میلگردها تشخیص داده می شوند. در صورتی که در طول این قطعه فولادی، آج هایی همانند فنر دیده شود، میلگرد از نوع A2 می باشد.

تفاوت اصلی بین میلگرد A2 و A3 در آج آنها است. میلگرد A3 دارای آج های ضربدری شکل بوده در حالی که میلگرد A2 آج های منفرد شکل دارد.

ترکیبات شیمیایی میلگردهای A2 و A3

همانطور که در متن بالا به آن اشاره نمودیم انواع میلگردها از نظر ترکیبات شیمیایی با هم تفاوت دارند و همین موضوع موجب می شود تا میلگردها در ویژگی های مکانیکی و همچنین برخی از قابلیت ها همانند قابلیت جوشکاری، خم پذیری و ... با یکدیگر تفاوت داشته باشند.

جالب است بدانید که ترکیب شیمیایی انواع میلگردها در مراحل اولیه و همچنین بیلت ریزی شمش فولادی تعیین می گردد. در حالی که در کارخانه تولید میلگرد، فقط عملیات آج زنی و نورد انجام خواهد شد.

فولادهای کربنی از کربن و آهن تشکیل شده اند. برخی از عناصر دیگر همانند منگنز، سیلیسیم، فسفر، گوگرد، و ... نیز  به صورت بسیار محدود در ساختار آنها وجود دارد.

میلگرد A3

میلگرد A3

قیمت انواع میلگرد به چه عواملی بستگی دارد؟

همانطور که میدانید انواع میلگرد به صورت کیلویی و شاخه ای در بازار به فروش می رسند. البته ناگفته نماندقیمت میلگرد به صورت کیلویی اعلام خواهد شد. قیمت این قطعه فولادی همانند سایر مقاطع فولادی به نرخ ارز، قیمت مواد اولیه، میزان عرضه و تقاضا، نوسانات بازار، قیمت جهانی فولاد و ... بستگی دارد. قیمت انواع میلگرد به مشخصات شیمیایی و فیزیکی آنها، جنس فولاد و کاربرد هر کدام از میلگردها وابسته می باشد. شایان ذکر است بدانید که قیمت میلگردهای ساده در قیاس با میلگردهای آجدار گران تر می باشد.  

نتیجه گیری

از لحاظ شکل ظاهری و با توجه به استانداردهای میلگرد، میلگردهای A2 وA3 از نظر شکل آج با یکدیگر تفاوت دارند. آج های میلگردهای A2 به صورت مارپیچ بوده در حالی که آج های میلگردهای A3 به صورت جناغی در قسمت طولی میلگرد قرار می گیرند. در نتیجه تشخیص دقیق این دو نوع میلگرد با توجه به شکل آج  آنها و زاویه آج های آنها کار چندان مشکلی نیست. 

تفاوت میلگرد A2 و A3

تفاوت میلگرد A2 و A3